Připomeňme, že v muzikálové edici Blesku za příznivou cenu vyšel již Dracula, Krysař, Jesus Christ Superstar, Kleopatra, Monte Cristo a ještě se můžeme těšit na Johanku z Arku, Golema a zejména hned za měsíc na archivní nahrávku muzikálové verze Rusalky, kterou už lze jen obtížně sehnat a ani není pravděpodobné, že by se tento titul vrátil na některé z českých jevišť.

Dáma s kaméliemi vznikla pro Divadlo TaFantastika jako alternativní produkce a protipól komerční popové tvorby, navázala na úspěšný projekt Excalibur a předznamenala příchod Němcové. Už premiéru 23. listopadu 2007 však provázely rozpaky. Dílo autorů vychází ze stejnojmenné románové předlohy Alexandra Dumase ml. z roku 1848. Nápad zdramatizovat tuto látku pro hudební divadlo je jistě skvělý, kdyby tu ovšem již nebyla strhující opera Giuseppa Verdiho, jehož nesmrtelné La Traviatě, která příběh proslavila víc, než původní hra, lze jen velmi obtížně konkurovat. Pokouší se o to nejen Michal Pavlíček s libretisty Viktorií Čermákovou a Karlem Steigerwaldem, ale také tvůrci legendárních Bídníků, kteří téma přenesli do druhé světové války a uvedli loni v premiéře na West Endu pod názvem Marguerite. I toto, hudebně velmi podařené dílo, se v Londýně, vezoucím se právě na pozitivní vlně písničkálu Mamma Mia, udrželo na repertoáru jen velmi krátce.

Hlavní hrdinka knihy, krásná pařížská kurtizána Markéta Gautierová, má předobraz ve skutečné osobě, v kurtizáně Marii Duplessiové, kterou Alexandre Dumas mladší miloval, a o níž málokdo věděl, že její život provází zničující plicní choroba. Příběh se odehrává v Paříži v první polovině 19. století a je zprvu vypravován autorem. Později se změní na na vypravování Armanda Duvala, který Markétu miloval, a také na čtení z dopisů a z deníku.

Přestože se Dáma s kaméliemi hrála s nevelkou frekvencí v TaFantastice necelé dva roky, nelze jí upřít zejména originální hudební prvky z pera Michala Pavlíčka, prvenství v přítomnosti živé kapely na půdě tohoto divadla a zajímavé herecké a pěvecké výkony v té době neokoukaných tváří – Vojtěcha Dyka, Noida, Dáši Součkové nebo Miloslava Königa. Hlavní roli alternovala Bára Basiková s Ivou Marešovou. Hudební skladatel Michal Pavlíček před premiérou uvedl: „Právě prožívám emotivně velmi silné období a proto je pro mě příběh velkého citu blízký a uvěřitelný. A také pevně doufám, že romantická láska může přežít cynismus této doby.“

Výběr písní z muzikálu vyšel na CD, kterým si dnes můžete obohatit fonotéku díky levné edici již zmíněného bulvárního deníku.

Track list Dámy s kaméliemi:

1. O čem sním – Bára Basiková
2. Jak se točí svět – Miloslav König
3. Líbej mě jako déšť I. – Eva Kratochvílová, Vojtěch Dyk
4. Bledá – Vojtěch Dyk
5. Kdo umí žít – Kamil Střihavka
6. K lásce já – Bára Basiková, Brécy
7. Matahari – Dáša Součková
8. Copak je vám, pane? – Bára Basiková, Vojtěch Dyk
9. Číča – Marcus Tran
10. Líbej mě jako déšť II. – Bára Basiková, Brécy
11. Jachtou si tě polechtám – Václav Noid Bárta
12. Plavem něžnou tmou – Bára Basiková
13. Letí vteřina – Bára Basiková, Miloslav König
14. Nech se unést – Bára Basiková, Miloslav König
15. Svatební – Bára Basiková
16. Budeš hotová – Dáša Součková, Michal Pavlíček
17. Pošť – Bára Basiková
18. Nechci tě milovat – Bára Basiková, Vojtěch Dyk
19. Lásky se nezříkej – Václav Noid Bárta
20. Zavátá – Bára Basiková
21. Zlá lásko – Miloslav König

Diváci se s muzikálem Dáma s kaméliemi rozloučí při derniéře 27. září ve 14 hodin.

Foto: TaFantastika – Pavel Hejný

Vstupenky na zmiňované představení můžete zakoupit zde.