PRAHA
Ve Státní opeře v Praze se právě rozběhla finální fáze výběrového řízení na generálního ředitele této prestižní scény. Ministerstvo kultury ČR vypsalo konkurs již v září loňského roku a komise, která má určit vítěze, zasedne 26.února. Mezi zájemci se objevila celá řada zvučných jmen – slovenský operní pěvec světového věhlasu Peter Dvorský, režisér Karel Drgáč, dirigent Jiří Mikula, scénárista Jaroslav Gillar nebo režisér Jiří Nekvasil. Nový ředitel nahradí Jaroslava Vocelku, který odchází do důchodu, a to od 1.ledna 2010 na šestileté funkční období.
Žádný z operetních a muzikálových projektů není jmenováním kterékoli nové osobnosti ohrožen. Smlouvy k těmto inscenacím jsou již uzavřeny. Scénický koncert VIVAT OPERETA má premiéru 2.dubna letošního roku a ostře sledovaná hudební hra tandemu Hapka-Horáček KUDYKAM 22.října 2009. Jen pro zajímavost uvádíme, že SOP bude muset skloubit provozování této hry, které bude uváděna v blocích, s běžným repertoárovým provozem. V sezoně 2009/10 bude KUDYKAM uveden celkem sedmačtyřicetkrát a kupříkladu mu bude patřit téměř celý listopad.

Hudební veselohra Švejk, uváděná v Divadle Hybernia, neoslnila nejen divadelní kritiky, ale jak se zdá ani diváky. Komedii Václava Postráneckého s písničkami K.Maříka čekal opravdu jepičí jevištní život – poslední plánovaná představení 3. a 4.dubna produkce zrušila a Švejka nahradila daleko kvalitnějším a úspěšnějším Draculou, který měl v novém nastudování premiéru minulý týden. Zatím nic nenasvědčuje tomu, že by se Švejk na jeviště Hybernie ještě v budoucnu vrátil.

UHERSKÉ HRADIŠTĚ
Na rozdíl od Švejka si vede skvěle muzikál Radka Balaše a Ondřeje Brouska Adéla ještě nevečeřela. A to dokonce na obou scénách – jak v Divadle Broadway v Praze, tak ve Slováckém divadle v Uherském Hradišti. Kromě toho, že ovládl širší i nejužší nominace na Ceny Thálie 2008 /viz. náš předchozí článek/, získal v Uherském Hradišti i cenu popularity Slovácký Oskar a stal se podle hlasování diváků největší divadelní událostí loňského roku. Představitele Nicka Cartera Tomáše Šulaje si navíc komise Herecké asociace nepovšimla poprvé – prestižní ocenění již před třemi lety získal za jednu z hlavních rolí v muzikálu DONAHA!. To dokazuje, že „činoherci“ z Uherského Hradiště muzikál opravdu umí – na vstupenky na Adélu diváci čekají i několik měsíců…

PARDUBICE
Žánr muzikálu přitahuje i dramaturgii Východočeského divadla v Pardubicích. To v poslední době uvedlo nejen velmi úspěšný muzikál Chicago v režii Petra Novotného, ale také minimuzikálek Janík, holahoj, zbojník, který měli možnost vidět 5.února i návštěvníci pražského Žižkovského divadla v rámci přehlídky Žižkovská štace. Na dnešní večer si pak pardubičtí herci připravili nový zábavný pořad Večerní šumlování, který je na programu od 19:00. Bude se jednat o neformální posezení herců s diváky, při kterém zazní nejen spousta zajímavostí, ale ke slovu možná přijdou i některé písničky… Divadlo plánuje prozatím pět těchto večerů a ten dnešní bude patřit Dagmar Novotné, Petře Janečkové, Janu Hyhlíkovi, Pavlu Novotnému a moderátorovi pořadu Ladislavu Špinerovi.
Na repertoáru VČD zůstávají kromě Chicaga a Janíka i další oblíbené tituly – My Fair Lady, Cikáni jdou do nebe a Donaha!

PLZEŇ
Současná vlna chřipky zasáhla i plzeňský operetní soubor, respektive sólistku Michaelu Rybickou. Proto bylo divadlo nuceno přistoupit 10. a 12.února ke změně programu – namísto původně ohlášené operety Uličnice, kde hraje Michaela Rybicka bez alternace hlavní roli Sally, bude v Komorním divadle uveden po oba hrací dny světoznámý muzikál Řek Zorba. Vstupenky zůstávají v platnosti, případně je lze vrátit v běžných pokladnách.

Foto: Milan Zámečník, SDUH Adéla ještě nevečeřela