Jan Sedliský, foto: Archiv HDK

V neděli 13. ledna zemřel ve věku 92 let přední operetní sólista a dlouholetý člen souboru Hudebního divadla v Karlíně Jan Sedliský. Poslední rozloučení se známým zpěvákem proběhne 21. ledna ve Vinohradské obřadní síni.

Jan Sedliský se narodil v roce 1926 v Litomyšli. Na pražské Státní konzervatoři vystudoval tanec a zpěv. Jeho zvučný baryton začal nacházet uplatnění v opeře i operetě.  V letech 1949 až 1950 účinkoval jako tanečník v Karlínském divadle (tehdejším Divadle umění lidu) a o rok později v souborech Armádní opery. Zpíval například Figara z Lazebníka sevillského , Tomeše v Hubičce či titulního Evžena Oněgina. Přelom padesátých a šedesátých let strávil v Divadle na Fidlovačce a od roku 1963 působil třicet let v Hudebním divadle v Karlíně. Nastudoval desítky velkých rolí v klasických operetách. Nesmrtelný se stal díky inscenaci Straussova Cikánského barona, kterou v roce 1972 natočila Československá televize. Jeho hlas ovšem zní i z mnoha rozhlasových nahrávek klasických operet.

Často Jan Sedliský daboval a zahrál si také ve čtyřech filmech –  Hořká láska (1958), Zatoulané dělo (1958), Lekce (1971) a Zítra vstanu a opařím se čajem (1977). Vedle toho účinkoval v několika seriálech a též v rozhlase. Roku 1996 obdržel od Nadace Život umělce cenu Senior Prix.