Už počtrnácté organizuje operní a muzikálový zpěvák Jan Ježek festival Loketské kulturní léto. Letos předal hlavní agendu dceři Barboře a Loket nebude patřit jen opeře, ale i muzikálu. Nejprve uvede 16. července přímo na nádvoří hradu příbramské Divadlo Antonína Dvořáka legendární Baladu pro banditu, o den později zazní v amfiteátru koncertní kostýmovaná verze jednoho ze světově nejúspěšnějších muzikálů Bídníci (Les Misérables) a festival uzavře 18. července tradiční Rusalka Antonína Dvořáka.

Uvedením koncertní veze Bídníků si Jan Ježek splní svůj dlouholetý sen. O Bídnících v Lokti hovoří už od roku 2000, kdy právě Rusalkou vdechl loketskému amfiteátru nový život. Po patnácti letech, kdy v magickém podhradí zazněla celá řada oper, ale také například muzikál Robin Hood či opereta Polská krev, se Jan Ježek konečně dočkal. Navíc se zde rozloučí se svou životní rolí Jeana Valjeana, která ho provází od roku 1992. Francouzského galejníka zpíval ve dvou pražských a jedné brněnské inscenaci, při oslavě 10. výročí světové premiéry Bídníků reprezentoval Českou republiku jako jeden ze 17 Valjeanů z celého světa v londýnské Royal Albert Hall. Ke své slavné postavě hostinského Thénardiera se navíc v Lokti vrátí neméně skvělý Jiří Korn.

Alain Boublil, Claude-Michel Schönberg: Bídníci (Les Misérables) Amfiteátr Loket, 17. července od 21 h, koncertní verze

Obsazení:

Dirigent: Jiří Petrdlík

Jean Valjean: Jan Ježek
Thénardier: Jiří Korn
Fantine: Jitka Čvančarová
Javert: Lukáš Vlček
Madame Thénardier: Jana Musilová
Marius: Dušan Vitázek
Cosette: Radka Coufalová
Enjolras: Jiří Mach
Eponine: Hana Holišová
a další

Přírodní amfiteátr v Lokti byl zbudován na konci 40. let minulého století a svou polohou na břehu řeky Ohře proti dominantě loketského hradu se ihned stal jednou z nejatraktiv­nějších přírodních divadelních scén nejen v Čechách, ale v celé Evropě. Tehdejší kapacita až 6.000 míst a světový repertoár v provedení předních operních scén včetně Národního divadla v Praze se staly v prvních letech magnetem pro širokou návštěvnickou obec. Pěvecké hvězdy první velikosti jako Marie Podvalová, Maria Tauberová, Marta Krásová, Beno Blachut, Ivo Žídek, Zdeněk Otava a další, kteří vystupovali v dílech Smetany, Dvořáka, Verdiho, Pucciniho, Čajkovského či Bizeta, přitahovaly publikum nejen z blízkého či vzdálenějšího okolí, ale také z nedalekých světoznámých lázeňských středisek. Zhruba po deseti letech úspěšného provozu začala organizace letních představení stagnovat, od 60. let přestalo být divadlo zcela využíváno a začalo chátrat. V 90. letech se o jeho znovuvskříšení zasloužil operetní a operetní zpěvák a producent Jan Ježek, který zde od roku 2000 pořádá operní festival Loketské kulturní léto. Krom toho tu probíhají další koncerty a kulturní akce.

Foto: Jef Kratochvil (Les Misérables) a Agentura Jan