Foto: Martina Root, DJKT Plzeň

Mimořádnou událost připravilo Divadlo J. K. Tyla v Plzni na 5.února v Novém divadle. Pozvání na balet Chaplin přijal syn slavného komika Eugene Chaplin a před vlastním představením bude mít svoji přednášku. Představení začíná v 19 hodin a přednáška o hodinu dříve, již v 18 hodin. Vstup na ni je tedy možný pouze se vstupenkou na představení.

Přednáška bude trvat cca 45 minut a během ní bude možné klást panu Chaplinovi i vlastní otázky. Po přestávce pak od obvyklých 19 hodin proběhne představení a po jeho skončení pro Vás bude připravena autogramiáda ve foyer Nové scény.

Eugene Chaplin se narodil ve Švýcarsku roku 1953 jako páté dítě Oony O’Neillové a Charlie Chaplina. Jako mistr zvuku spolupracoval při nahrávání alb se slavnými skupinami jako The Rolling Stones a Queen či Davidem Bowiem. Je režisérem dokumentárních filmů např. Charlie Chaplin: Les annés suisses či hudební revue Smile, vyprávějící o životě Charlie Chaplina skrze jeho hudební tvorbu. Je prezidentem Mezinárodního festivalu komediálních filmů ve Švýcarském Vevey.

Balet Chaplin, jehož autorem je šéf souboru baletu DJKT Jiří Pokorný, ztvárňuje i životní příběh slavného komika, herce, režiséra Charlie Chaplina. Inscenace není popisnou biografií, osudem slavného génia se volně inspiruje a není ani groteskou. „Děláme balet o člověku, ne o grotesce. Chaplin je fenomén, který by neměl být známý jen díky svým groteskám, ale také díky svému životnímu příběhu a cestě, která vedla k jeho úspěchu,“ uvádí v této souvislosti Jiří Pokorný. Na jevišti se tak objevují situace a postavy, které podle tvůrců Chaplina výrazně zasáhly. Nechybí osudové setkání s tanečnicí a múzou Hetty Kelly, připomene také slavného choreografa Václava Nižinského, se kterým se Chaplin opravdu setkal a kterého obdivoval. Součástí baletu je i originální scéna z jeho baletu Faunovo odpoledne.