Interview, foto NDM Ostrava

Renomovaný hudební skladatel Zdeněk Král napsal společně s libretisty Markem Davidem a Tomášem Novotným zbrusu nový komorní muzikál Interview. Jeho hlavní hvězdou měla být nedávno zesnulá zpěvačka Patricia Janečková.

Ve vyčpělém rozhlasovém pořadu se zkušenému moderátorovi střídají hosté jako na běžícím páse. Rozhovory se pro něj staly směsí rutiny s nudou a lehkovážností. Do té doby, než k němu do studia usedne neznámá žena. V tu chvíli začíná permanentní boj a nevyzpytatelný střet dvou zcela odlišných světů a životních postojů. V normálním životě by se nejspíš ani nepotkali. Jenže ošuntělé rozhlasové studio se na jednu hodinu stává vězením, z něhož nelze utéct. Najdou ti dva společnou řeč a téma k rozhovoru…?

Původní český muzikál vzniká na míru přímo pro Národní divadlo moravskoslezské. Vůbec poprvé se souborem muzikálu autorsky spolupracuje renomovaný brněnský hudební skladatel Zdeněk Král. V režisérském křesle se také poprvé objeví Marek David, který je zároveň i autorem námětu. Scénář a texty písní napsal Tomáš Novotný. Hrají Veronika Boráková a Tomáš Savka. Ženská role byla původně tvořena pro Patriciu Burda Janečkovou, která si vyžádala alternaci v okamžiku, kdy se její zdravotní stav začal zhoršovat. Nerovný boj se zákeřnou nemocí prohrála 1. října tohoto roku. Premiéra muzikálu Interview bude věnována její památce.

Zdeněk Král je je český pianista, hudební skladatel či autor dětských knih. A také showman, který vystupoval s Tomášem Matonohou nebo Lukášem Pavláskem. Rád píše i vtipné statusy na sociální sítě, například „dnes jsem ušel 96 kroků“. Je držitelem několika cen, např. Classic Prague Awards za nejlepší skladbu vážné hudby za rok 2019, Generace (1. a 3. místo) nebo cen Osa za nejúspěšnějšího skladatele vážné hudby 2019 a 2020. Zkomponoval hudbu k téměř stovce divadelních, filmových a rozhlasových projektů, je autorem desítky komorních skladeb (tria, kvartety, sólové skladby, atd.), symfonických a sborových skladeb, oper, muzikálů, písní i šansonů. Natočil 5 sólových klavírních alb, a více než 50 alb s různými interprety. Napsal scénickou hudbu k 90 představením, hudbu k filmům VelkofilmJako nikdy a Město. Je členem divadla Komediograf. Je spoluautorem a jedním z protagonistů pořadu České televize Déčko: Hýbánky. Dosud napsal muzikály Jednou bude dál a Orfeus Superstar.

Veronika Boráková je ostravská písničkářka a skladatelka, známá také pod jménem Nika. V roce 2023 absolutoriem úspěšně zakončila studium Janáčkovy konzervatoře v oboru skladba, ve své tvorbě osobitě zpracovává žánry jako jazz, pop, folk i alternativa. Její texty se vyrovnávají s osobními vztahy, vyumělkovaností světa kolem nás, falešným zdáním dokonalosti, s tématy manipulace, přetvářky, ale i fyzického a psychického násilí. Na jaře 2022 vyšlo její debutové album Flesh & Soul, za které získala moravskoslezskou uměleckou Cenu Jantar v kategorii populární hudba.

Tomáš Savka je stálicí české muzikálové scény a dvojnásobný držitelem prestižní Ceny Thálie. Z jeho rozsáhlé divadelní činnosti napříč republikou jmenujme například muzikály Miss Saigon, Les Misérables, Producenti, Golem, Tři mušketýři, Dracula, Mona Lisa, Baron Prášil, Osmý světadíl, Quasimodo, Robin Hood, Lucrezia Borgia, Pomáda, Popelka, Donaha a další.Momentálně působí nejvíce v Národním divadle moravskoslezském v Ostravě, kde za roli Che v muzikálu Evita získal v roce 2014 svou první Thálii. Kromě Evity ho ostravští diváci mohou znát i z děl jako Josef a jeho úžasný pestrobarevný plášť, Sunset Boulevard, Ples v opeře, Jesus Christ Superstar, Kiss Me, Kate (Kačenko, pusu!), Rebecca, Romeo a Julie, poselství lásky, Kočky, Děj se co děj (Anything Goes) West Side Story či Pět let zpět (The Last Five Years). Letošní Thálii mu přinesl muzikál Producenti.

Zdeněk Král, Marek David, Tomáš Novotný: INTERVIEW

Hudba Zdeněk Král
Libreto Marek David, Tomáš Novotný
Texty písní Tomáš Novotný
Režie Marek David
Hudební nastudování Jakub Žídek
Hudební supervize Zdeněk Král
Scéna a kostýmy Marek Cpin
Námět a dramaturgie Gabriela Petráková
Dramaturgie Hana Nováková

Zpěvačka Veronika Boráková
Moderátor Tomáš Savka

Světová premiéra 29. listopadu 2023 v Divadle „12“