Po loňské úspěšné resuscitaci festivalu Dokořán pro hudební divadlo nás letos zkraje června opět čeká pestrá ochutnávka zajímavých počinů, které ukazují, co všechno hudba na divadle dokáže.

Letos navíc festival expanduje i mimo terén MdB – v Divadle na Orlí, stále scéně JAMU, uvidíme další tři inscenace. Měsíční sonáta č. 11 pražského NoDu je báječná „ulítlost“, hudební jízda na základě zápisu komunikace Apolla 11 s řídícím centrem NASA při přistání Američanů na Měsíci v roce 1969. Kamila Mikulčíka, který na našem jevišti září jako Rockový Pánbůh v Bítls, uvidíte v emotivním příběhu Novecento – legenda o pianistovi, „monodramatu pro jednoho herce a jednoho pianistu“. A z největšího světového divadelního festivalu v Edinburghu pro vás dorazí romantická komedie s pořádnou porcí britského černého humoru Láska až za hrob (Buried) souboru Colla Voce z SheffielduMimo jiné získala loni cenu Camerona Mackintoshe pro nejnadějnější mladý britský muzikál!

Dít se toho bude dost i na divadelní dvoraně MdB. Zahájení vám zpříjemní pouliční vystoupení Divadla Facka, které v rámci nedělního Barevného odpoledne pro Velvet Smile (s charitativním bazarem a koncertem našich předních sólistů) zahraje i svou klauniádu pro celou rodinu Cirkus necirkus. Třicet let intenzivního vznikání autorských muzikálů přímo pro MdB shrne koncert Sny brněnských nocí se Zdenkem Mertou v roli moderátora. A celý festival zakončí koncert maskota i gurua našeho divadla Jaroslava Záděry se skupinou Děti kapitána Morgana.

A nyní k tomu, co se bude dít na dvou hlavních scénách. Hodně se dramaturgové snažili myslet na představení vhodná pro rodiče s dětmi – z libereckého Naivního divadla pro přivezou „trampskou revui“ O hodině navíc aneb Potlach v Hustníku, z Jihlavy v režii Stana Slováka pohádkový muzikál O Perníčkovi a z pražské Laterny magiky pohybovou inscenaci Zahrada, inspirovanou proslulou knihou Jiřího Trnky. K poslyšení budou písně dvou mimořádných československých muzikantů – zlínské divadlo představí českou premiéru slovenského muzikálu Petr a Lucie s hudbou Deža Ursinyho, Moravské divadlo Olomouc pak vesnické drama Boží mlýny s písněmi Jaromíra Nohavici. Z pražských produkcí bude k vidění Tick, Tick…BOOM! (první muzikál autora slavného Rentu Jonathana Larsena) Divadla Na prádle a Jan Cina v muzikálovém monodramatu Malý princ Studia DVA

Festival samozřejmě doplní i naše inscenace – Klapzubova jedenáctka  a slavnostní koncert Viva „Lalala“ Republika (ten bude celý festival zahajovat a dojde před ním k předání Cen magazínu Musical-opereta). Vše pak bude završeno závěrečným Kulatým stolem o hudebním divadle, kde bude možno vše viděné zevrubně prodiskutovat.

Zdá se nám, že těch pět dní nabitých událostmi by si mohl fanda hudebního divadla opravdu užít.

Inovované jsou pro letošek i Ceny našeho magazínu Musical-opereta. Opět odměníme muzikálovou inscenaci, muzikálového herce, muzikálovou herečku a potkáme se s novým bardem hudebního divadla, ovšem výsledky letos poprvé neurčila čtenářská anketa, ale odborné auditorium divadelních publicistů. Do budoucna se rozhodneme, který z již vyzkoušených modelů se osvědčí lépe, ale cítili jsme, že i naše Ceny po čtyřech letech potřebují změnu. Kdo zvítězil, se dozvíte na Hudební scéně už tento pátek 7. června v 19 hodin!

Ceny magazínu Musical-opereta 2017, foto: Pavel Křivánek