Vítězslav Sladký, Peter Stoličný, Jana Musilová, foto: Tino Kratochvil

Vyhlášením výsledků čtvrtého ročníku Cen magazínu Musical-opereta byl v pátek 7. června 2019 zahájen festival Dokořán pro hudební divadlo, který pořádá Městské divadlo Brno ve dnech 7. – 12. 6. 2019. Na jevišti Hudební scény stanul šéfredaktor Vítězslav Sladký spolu se svým kolegou, kritikem a pedagogem Petrem Stoličným, a za asistence herečky a moderátorky Jany Musilové prozradili napjatým divákům vítěze jednotlivých kategorií.

Ceny letos doznaly několika výrazných změn, což Vítězslav Sladký osvětlil hned zkraje vyhlašování: „Výsledky všech dosavadních ročníků zatím vycházely z výsledků hlasování na našem webu. To znamená, že vítěze jednotlivých kategorií určovali naši čtenáři, potažmo návštěvníci jednotlivých divadel. Letos jsme se poprvé rozhodli pro razantní změnu a oslovili patnáct divadelních publicistů, aby hlasovali oni.  Jednak jsme po čtyřech letech zjistili, že anketa potřebuje nějakou změnu, nový vítr. A také se ukázalo, že ankety na rozličných webech svým způsobem ovládají fankluby jednotlivých herců a zpěváků, takže často několik let po sobě vítězí ti samí. Zkusili jsme zaexperimentovat, za rok si vše znovu zhodnotíme a rozhodneme se, který model je lepší.  Dále změna souvisí i se změnou vydavatele magazínu, kterým byl doposavad fotograf a mecenáš Josef Hrubý, a od nové sezony se jím stanu já společně s divadelní publicistkou a producentkou Gabrielou Špalkovou. S Josefem Hrubým se rozcházíme v dobrém, dál bude pro magazín pracovat a děkuji mu za to, že jej finančně držel celých deset let i v těžkých chvílích.“

Redakce internetového portálu oslovila muzikálové a divadelní publicisty z celé republiky. Namátkou Josefa Hermana, Lenku Šaldovou, Michala Nováka, Petera Stoličného, Jolanu Novákovou, Lubomíra Marečka nebo Gabrielu Špalkovou. Lidi z tištěných novin i v uvozovkách konkurenčních portálů. Z Prahy, Plzně, Brna i Ostravy, aby byly výsledky co nejobjektivnější.

Muzikálovou herečkou roku 2018 zvolili kritici Viktórii Matušovovou, v kategorii Muzikálový herec herec zvítězil Tomáš Vaněk a jako inscenace roku  byl vyhlášen muzikál Představ si…, za jehož režií stojí Petr Gazdík. Výroční Cenu Bard hudebního divadla převzal brněnský herec a pedagog Ladislav Kolář. Blahopřejeme!

Za povšimnutí stojí také jména na dalších místech, když zabojovali inscenace a herci zejména z Divadla J.K. Tyla v Plzni, Národního divadla moravskoslezského v Ostravě a Hudebního divadla Karlín.

 

Výsledky Cen magazínu Musical-opereta 2018

Muzikálový herec roku 2018 herec

  1. Tomáš Vaněk (Divadla Na Prádle a herec pražské muzikálové scény)
  2. Vojtěch Dyk (zpěvák a hostující herec Hudebního divadla Karlín)
  3. Jozef Hruškoci (DJKT Plzeň)

Muzikálová herečka roku 2018

  1. Viktória Matušovová (MdB Brno)
  2. Stanislava Topinková Fořtová (DJKT Plzeň)
  3. Hana Fialová (NdM Ostrava)

 

Muzikálová inscenace roku 2018

  1. Představ si…, Městské divadlo Brno, režie: Petr Gazdík
  2. Sweeney Todd, Divadlo J. K. Tyla Plzeň, režie: Lumír Olšovský
  3. Legenda jménem Holmes, Hudební divadlo Karlín, režie: Gabriel Barre

 

Výroční Cena Bard hudebního divadla 

Ladislav Kolář

Tomáš Vaněk, Viktória Matušovová, Vítězslav Sladký, foto: Jan Brožek