Operety Járy Beneše slavily ve své době obrovské úspěchy a řada z nich, například Uličnice nebo Na tý louce zelený, se udržela na repertoáru dodnes, kdy jsou většinou inscenovány jako svěží retrokomedie. Nejinak tomu bude i v případě Růže z Argentiny, kterou uvede muzikálový a operetní soubor Divadla J.K. Tyla v Plzni jako svou první inscenaci sezony 2012/13 na konci září tohoto roku.

Operety Járy Beneše a jeho libretistů byly přeloženy do čtyř jazyků a uvedlo je mnoho světových jevišť. Dařilo se jim nejenom na evropských operetních scénách, ale i ve Spojených státech. Zájem o ně projevily scény z Vídně, Paříže či Berlína, ovšem velkolepé plány ve většině případů ukončila blížící se 2. světová válka. Což nikterak nezměnilo skutečnost, že se až do současnosti udržely v repertoáru většiny divadel od ochotnických spolků až po Hudební divadlo v Karlíně. Hudební komedie Růže z Argentiny je brilantní hříčkou z atraktivního prostředí vášnivých seňorit, s vyrovnanou dávkou humoru, podbarvená romantikou, exotikou a samozřejmě okořeněná chytlavými melodiemi Járy Beneše.

Jára Beneš se narodil 5. června 1897 v Praze. Vystudoval i odmaturoval na gymnáziu a pod tlakem rodičů absolvoval několik semestrů na technice, ale v roce 1919 – 1920 se zapsal jako mimořádný posluchač skladby a instrumentace na pražskou Státní konzervatoř. Studiu hudby se pak nadále věnoval soukromě. Na přelomu dvacátých a třicátých let působil ve funkci kapelníka a skladatele jevištní hudby v Bukurešti a v pražské Vinohradské zpěvohře. Napsal nejen řadu operet, ale proslul i jako autor filmové hudby (např. To neznáte Hadimršku, Dobrý voják Švejk, C a K polní maršálek, Přednosta stanice, Poslední bohém, Panenka, Revizor…). K jeho nejúspěšnějším operetám patří Uličnice, Pařížanka, Na tý louce zelený a U svatého Antoníčka, jež byly také následně zfilmovány. Ve věku nedožitých padesáti dvou let náhle zemřel 10. dubna 1949 ve Vídni.

Jára Beneš: RŮŽE Z ARGENTINY

Libreto: Tobis – Špilar – Mírovský – Rohan
Režie: Martin Pacek
Dirigent: Pavel Kantořík, Jiří Petrdlík
Choreografie: Petra Parvoničová
Scéna a kostýmy: Lucie Loosová
Dramaturgie: Jiří Untermüler

Don Ramon d´Alvarez: Jozef Hruškoci / Martin Hubeňák
Miss Dolores del Monte: Petra Vraspírová
Mrs. Vifginie Haverill: Venuše Dvořáková / Hana Spinethová
Cinto Nerez: Bronislav Kotiš / Jiří Untermüller
Juanita: Jitka Cafourková / Eva Marešová
Johny Vopička: Aleš Kohout
Ředitel hotelu Quisissana: Radek Štědronský Shejbal
Seňor d´Alfonso: Jan Kaštovský
Don Perez: Roman Krebs
Carmencita: Lucie Zvoníková
Boy: Evžen Engler

Premiéra v Komorním divadle v Plzni 29. září 2012