Představení slavnostní opery Libuše Bedřicha Smetany získalo v pátek 25. září v Plzni ještě slavnostnější charakter. Ředitel DJKT Martin Otava totiž přímo na jevišti za účasti autorů a v režii Tomáše Pilaře pokřtil nové almanachy plzeňského divadla. Bezprostředně po křtu pak zazněly věhlasné fanfáry a začal se odvíjet děj nejhonosnější Smetanovy opery, v níž tentokrát pěvecky excelovali Ivana Veberová, Martin Bárta, Valentin Prolat, Richard Haan a řada dalších, za dirigentským pultem stál Oliver Dohnányi.

Pokřtěny byly dvě publikace, které vznikly v rekordním čase během jarních a letních měsíců letošního roku tak, aby se na začátku nové sezony dostaly k divákům plzeňského divadla. První dvěstěsedmdesátistránkový almanach mapuje činnost DJKT Plzeň v posledních padesáti letech (1965 – 2015). Krom úvodního slova současného ředitele Martina Otavy čtenáři naleznou v knize pět odborných statí. Dějiny divadla a počátek divadelní tradice v Plzni zpracoval profesor Viktor Viktora, který je zároveň autorem textové části o činohře. Muzikálem a operetou posledních padesáti let se pak podrobně zabývá Vítězslav Sladký, operní část produkce zmapovala Marta Ulrychová a baletu se věnoval Roman Vašek. Rejstříkovou část publikace pečlivě zpracoval Artuš Rektorys, dlouholetý člen operního orchestru a hudební pedagog. Součástí výpravného almanachu je bohatá fotografická dokumentace. Na snímcích si čtenáři mohou prohlédnout bývalé i současné plzeňské divadelní budovy, všechny ředitele i šéfy souborů a především pak na sto padesát obrázků z inscenací všech uměleckých souborů. Redakcí rozsáhlé publikace byla pověřena Pavla Budilová, jež má velkou zásluhu na skutečnosti, že se kniha dostala ke čtenářům včas.

Druhý sborník, který sestavila Eva Ichová, pak podrobněji mapuje činnost DJKT Plzeň v posledních pěti letech. I tato více než dvěstěstránková „ročenka“ je doplněna velkým množstvím atraktivních fotografií, průvodní slova jednotlivých kapitol v tomto případě obstarali šéfové uměleckých souborů (Natália Deáková, Tomáš Pilař, Roman Meluzín a Jiří Pokorný). Každá z knih je k mání za symbolickou cenu 75Kč nebo lze zakoupit obě publikace v atraktivním dárkovém setu za 200 korun.
Obě publikace prezentoval ředitel divadla Martin Otava i na včerejším slavnostním otevření Infocentra v budově Nového divadla, kde je možné od 1. října nově kupovat vstupenky na všechny kulturní, sportovní a společenské akce zahrnuté v rezervačním systému Plzeňská vstupenka i nejrůznější propagační předměty DJKT. Příznivci divadla v Infocentru získají informace ke všem inscenacím, ke kterým si zde mohou dokoupit mimo jiné i tištěné programy. V Infocentru bude také k dostání zmíněná unikátní publikace vydaná ke 150. výročí stálého českého divadla v Plzni i sborník podrobně mapující proměny uměleckých souborů DJKT v posledních pěti sezonách.
Infocentrum bude otevřeno každý všední den od 10 do 18 hodin.

Foto: Pavel Křivánek

1) Vizuál nových publikací
2) Ředitel DJKT Plzeň Martin Otava
3) Čtveřice spoluautorů: Marta Ulrychová, Vítězslav Sladký, Viktor Viktora a Artuš Rektorys