Na závěr roku 2015 připravilo Národní divadlo moravskoslezské v Ostravě premiéru klasické operety Richarda Heubergera Ples v opeře. Toto dílo vtančí na jeviště Divadla Jiřího Myrona již počtvté!

První a zároveň nejúspěšnější operetní dílo rakouského skladatele Richarda Heubergera mělo světovou premiéru v roce 1898 v Divadle na Vídeňce a ihned se zařadilo mezi největší skvosty světového operetního repertoáru, a to jak díky dobré komediální zápletce, tak pro svou nádhernou hudbu plnou půvabných melodií včetně té nejznámější – „Chambre séparée“.

Richard Heuberger (18.6. 1850, Graz – 28. 10. 1914, Vídeň) se narodil v rodině zámožného podnikatele s velmi kladným vztahem k hudbě, která Richardovi umožnila vystudovat konzervatoř. Zároveň mu ale bylo doporučeno vystudovat “seriózní obor”, takže se stal inženýrem a po škole se podílel na budování železnice v Rakousku. Nakonec zvítězila hudba. V roce 1876 se přestěhoval do Vídně, kde se stal nejprve sbormistrem Wiener Akademischer Gesangverein a následně dirigentem Singakademie. Začal působil i jako hudební kritik v Neues Wiener Tagblatt (od roku 1881), Münchener Allgemeine Zeitung (od 1889) a v letech 1896-1901 v Neue Freie Presse. Je autorem několika knih a studií, např. Musikbuch aus Österreich či biografie o Schubertovi. V pětatřiceti letech zkomponoval první operu s názvem Abenteuer einer Neujahrsnacht, která měla premiéru v městském divadle v Lipsku. Světového úspěchu však dosáhl až zmíněnou operetou Ples v opeře.

Režie nové ostravské inscenace se ujala mladá režisérka a umělecká šéfka Divadla Petra Bezruče Janka Ryšánek Schmiedtová, která je společně s dramaturgem Tomášem Vůjtkem podepsána i pod novou jevištní úpravou. Podle jejích slov je cílem všech tvůrců „aby si divák sedl do hlediště a na celý večer zapomněl, co se děje kolem něj, a jen se nechal unášet vábivou atmosférou snění o francouzském městě plném hříšného flirtování i nebeského milování. Chce strhnout divákovu fantazii nejlépe k tomu, aby se mu pak cestou domů chtělo zpívat a tančit.“

A v čem bude aktuální nastudování specifické? Bude tak trochu Ostravské! „Paříž – město snů, město lásky, město hříchu. Přesně taková je francouzská metropole v představách paní Palmiry z Moravské Ostravy, která si na počátku 20. století přichází k psychologovi nechat vyložit svůj noční snový zážitek podle tehdy tolik módní Freudovy psychoanalýzy. Palmira se ve svém snu ocitla i s manželem Teofilem a několika příbuznými přímo v městě nad Seinou. Během tohoto pobytu její neteři Andělce přítelkyně Markéta navrhne, aby prověřily věrnost svých manželů. Tajným psaníčkem je proto pozvou na ples v Opeře, na který se ale samy také vydají. Jak to se zkouškou věrnosti všech zúčastněných i samotnou paní Palmirou dopadne, pochopitelně neprozradím,“ uvádí jeden z dramaturgů Pavel Bár.

Pod taktovkou Karola Kevického se představí většina oblíbených herců a zpěváků souboru opereta/muzikál včetně Martiny Šnytové, Evy Zbrožkové, Petera Svetlíka, Jana Drahovzala, Libora Olmy či Romana Haroka. Vedle nich se diváci mohou těšit jak na stálého hosta našich operetních inscenací Josefa Moravce, tak na kolegy z činoherního souboru – Jana Fišara nebo Veroniku Forejtovou. Svůj operetní debut zažije Tomáš Savka a chybět nebude ani tvář zcela nová – mladá sopranistka Lenka Pavlovič, která se na svojí ostravskou premiéru už velmi těší: „Tady bych citovala svou pětiletou neteř Bereniku, která vždycky říká: ‚Mě to šimrá v bříšku. Já už to asi nevydržím!‘ Tak moc se těším.“

Premiéry se uskuteční 17. a 19. prosince 2015 v 18.30 hodin v Divadle Jiřího Myrona.


Foto: Martin Popelář

Vstupenky na zmiňované představení můžete zakoupit zde.Ticketportal