Mezi největší hvězdy letošního 44.ročníku Mezinárodního filmového festivalu bezesporu patří světově proslulý režisér Miloš Forman. Do Karlových Varů ovšem nepřijel pouze rozšířit počet celebrit, ale ve světové premiéře tu včera uvedl svůj filmový přepis divadelní hry Dobře placená procházka. Muzikál Jiřího Suchého, Ferdinanda Havlíka a Jiřího Šlitra sklízel velký úspěch nejen na prknech Národního divadla v Praze, ale beznadějně na něj byly vstupenky vyprodány během několika minut i na zmíněném festivalu.

Na slavnostní představení se přišel podívat nejen spoluautor této jazzové opery a herec ztvárňující postavu Listonoše Jiří Suchý, ale také dirigent představení Libor Pešek, kameraman nahrávky Jan Malíř, autor nové instrumentace Marko Ivanovič nebo představitelky obou hlavních ženských rolí, Dáša Zázvůrková /Vanilka/ a Tereza Hálová /teta z Liverpoolu/. Světovou premiéru průvodním slovem doprovodila herečka Eva Holubová. Samotný úvod představení patřil vtipnému skeči Jiřího Lábuse a Oldřicha Kaisera.

Ještě před samotným premiérovým promítáním se uskutečnila tisková konference s tvůrčím týmem, na které sám Miloš Forman zdůraznil, že se nejedná o klasický film, ale záznam divadelního představení. Dokonce režisér tvrdil, že všechny tři alternace vystupující v jednotlivých rolích v Národním divadle jsou natolik znamenité, že ve filmu prý vystupují ti, kteří se “náhodně” trefili do natáčecího dne. Původně měl záznam Dobře placené procházky spatřit světlo světa jen na DVD, ale nakonec se Miloš Forman dohodl s producentkou Radkou Kadlecovou a vedením ND na uvedení do kin.
“Myslím, že by to mohlo být pro všechny generace, vždyť tak, jak byla Procházka napsaná v šedesátých letech, je aktuální dnes – moralistní pohádka o tom, že peníze kazí člověka. Ale sám jsem zvědavý, jestli na ni budou lidi chodit,“ řekl Miloš Forman a k případnému uvedení v zahraničí dodal: „To je složitější, protože padesát procent půvabu je v poezii Jiřího Suchého, a ta je nepřeložitelná.“

Původní verze Dobře placené procházky zazněla úplně poprvé na scéně Semaforu v roce 1965. Existuje i divadelní úprava režiséra Vladimíra Morávka, kterou pod názvem Špatně placená procházka uvedlo nejprve v roce 2002 Klicperovo divadlo v Hradci Králové a o dva roky později Divadlo J.K.Tyla v Plzni v režii Radka Balaše.

Foto: ND Praha