Nestává se často, aby o divadelní inscenaci vznikl rozhlasový dokument. Dnešní den ve společnosti Českého rozhlasu však bude výjimkou. NA PROCHÁZCE V NÁRODNÍM – tak se jmenuje radiodokument Gabriely Albrechtové o jazzové buffo opeře Dobře placená procházka autorů Jiřího Šlitra a Jiřího Suchého, který bude uveden 1. dubna od 21.45 hodin na vlnách Českého rozhlasu 3 – Vltava.

Dokument Gabriely Albrechtové je důvěrným nahlédnutím do atmosféry a geneze vzniku ojedinělého divadelního počinu, kterým nastudování Dobře placené procházky Jiřího Suchého a Jiřího Šlitra v Národním divadle bezesporu je. O práci na inscenaci, jež také byla vůbec prvním pracovním setkáním otce a synů Formanových, vypovídají jak Miloš Forman a Petr a Matěj Formanovi, tak autor nové instrumentace, mladý skladatel a dirigent Marko Ivanović, dirigent Libor Pešek, spoluautor a představitel ústřední role Jiří Suchý. O své dojmy se s dokumentaristkou podělili také další herci, zpěváci, výtvarní a techničtí spolupracovníci. Dobře placená procházka získala hned několik ocenění. Trojice inscenátorů – slavný Miloš Forman a jeho synové Petr a Matěj – získala za představení Cenu Sazky a Divadelních novin. Matěji Formanovi byla rovněž udělena Cena Alfréda Radoka za nejlepší scénografii roku 2007.

Pokud někdo z našich čtenářů Dobře placenou procházku ještě neviděl, bude mít šanci 24. či 31. května a zejména pak v tradičním předprázdninovém bloku, kdy opera Národního divadla nabídne sérii představení na konci sezony, konkrétně 13., 27. a 28.června.

Foto: ND Praha