Kdo by neznal šlágry Tvé oči jsou modré jak chrpy nebo Já mám devět kanárů a další populární popěvky z hudební komedie Uličnice skladatele Járy Beneše… Jeho lidové operety patřily k nejspolehlivějším kasovním trhákům hudebních divadel 30. let 20. století a bavily stejně úspěšně i diváky na filmovém plátně. Dodnes se vrací i na současná jeviště, 17. června již zmíněnou Uličnici nově odpremiéruje operní soubor Slezského divadla v Opavě.

Jára Beneš s dvorní čtveřicí libretistů Tobis – Špilar – Mírovský – Rohan vytvořil poznávací značku „firmy”, která byla zárukou jednoduchých, naivních příběhů, které nabízely humor, obyčejné hrdiny a sentimentálně dojemné zápletky. Tak třeba Uličnice: Když se Bessie, dcera majitele továrny na tenisové rakety, zamiluje do tenisového šampióna Freda Kerryho, hrozí malý společenský skandál. Bessie má být totiž zasnoubena s hrabětem Morretim. Ještě že jsou po ruce komorníci, tajemníci – a „náctiletá“ Sally! Než se to dozví papá Webster, je třeba všechny připravit na pořádný happy end.

Jaroslav Beneš se narodil 5. června 1897 v Praze a zemřel 10. dubna 1949 ve Vídni. V rodném městě vyrostl a vystudoval gymnázium, na přání rodičů studoval několik semestrů na technice a jeden byl posluchačem skladby a instrumentace na pražské konzervatoři. Přechodnou dobu působil krátce jako kapelník v Bukurešti, pak ve Vinohradské zpěvohře. Nejprve psal scénické hudby k činohrám, pak operety. Úspěch C. a K. dvorního maršálka mu otevřel cestu ke kariéře obletovaného skladatele jevištní a filmové hudby. Napsal hudbu k 35 filmům – např. Dobrý voják Švejk, Anton Špelec ostrostřelec. O uvádění jeho operet byl velký zájem. Pro Tylovo divadlo napsal Na tý louce zelený (1935), Za naší salaší (1938), Bílá orchidej (1943), pro brněnskou operetu Příběh lásky (1921), pro Vinohradskou zpěvohru Ve jménu republiky (1937), C. a k. polní maršálek (1931), pro velké Městské divadlo na Vinohradech U sv. Antoníčka (1932), Panna Pusy (1937), Růže z Argentiny (1940), pro Velkou operetu Pařížanka (1933), Z pekla štěstí (1934), Uličnice (1936) a pro operetu Járy Kohouta v divadle “U Nováků”: Já-ty-on-ona (1943), Potápka (1943), Zaječí pacička (1943), Děvčata v modrém (1944).

Jára Beneš: ULIČNICE

Libreto: Tobis – Špilar – Mírovský – Rohan
Úprava: Gustav Skála j.h.

Dirigent: Karel Mládek
Režie: Gustav Skála
Choreografie: Gustav Skála
Sbormistr: Kremena Pešakova
Výtvarník kostýmů: Gustav Skála
Výtvarník scény: Eva Brodská

Osoby a obsazení:

Philip A. Webster: Dalibor Hrda, Peter Soós
Monika, jeho žena: Olga Procházková, Zdenka Mervová
Bessie, jejich dcera: Jana Borková, Oľga Bezačinská
Hrabě Moretti, její snoubenec: Zdeněk Kapl, Alexandr Vovk
Fred Kerry: Michal Stalmach
Andy Doodle: Jakub Stránský
James Barrington, majitel továrny: Evžen Trupar
Sally, jeho dcera: Sabina Muchová, Ilona Kaplová
Flitt, policejní inspektor: Martin Táborský
Leonard Jeanjou: Daniel Volný
Catherine, tajemnice Bessie: Šárka Vykydalová
Ředitel hotelu: Jan Bedná
Ředitel pojišťovny: Jaroslav Velička, Roman Cimbál

Premiéra 17. června 2012 ve Slezském divadle v Opavě

Foto: Tomáš Ruta – Ilona Kaplová a Sabina Muchová v úloze Sally (snímek laskavě poskytlo Slezské divadlo Opava)