Dlouhé fronty, nervozita. Tak to dnes vypadalo v Sedláčkově ulici v Plzni, v místě předprodejní pokladny DJKT Plzeň. Právě zde byl v pondělí 18. srpna zahájen předprodej vstupenek na září, kdy bude zprovozněna budova Nového divadla. Někteří zájemci tu stáli už od rozbřesku, přestože přepážka pokladny se otevřela až v devět hodin. Zájem byl především o přidanou zahajovací Prodanou nevěstu 1. září. O den později je totiž slavnostní inaugurační představení téhož titulu, které bude živě přenášet ČT Art, určeno jen pro pozvané hosty. Nejočekávanější z nich – premiér Sobotka a prezident Zeman se již omluvili, dorazí však několik ministrů, poslanců či senátorů, objevit by se měla i herečka Dagmar Havlová. Oproti původním předpokladům si plzeňský magistrát vybookoval i část kapacity produkce určené pro veřejnost, takže se k běžným divákům nakonec dostala jen zhruba třetina z celkového počtu 461 míst. Jednotná cena za jednu vstupenku byla stanovena na 500 korun a zahrnuje pamětní číslovaný certifikát ke každému lístku. Přestože cena je o něco vyšší, než v případě totožné inscenace na scéně Velkého divadla, odešli někteří zájemci s nepořízenou a museli se spokojit s lístky na jinou hru a o něco později.

Ač vedení divadla ještě na červnové tiskové konferenci ujišťovalo, že otevření nové scény lístky prodraží jen “v řádu korun”, skutečnost je poněkud jiná. Například muzikál Footloose podražil přechodem z Komorního do Nového divadla v první třetině hlediště cca o 70% (!) na současných 380Kč, ještě dráž vyjde Plzeňany chystaná Divá Bára (430 – 400 – 370Kč + několik málo vstupenek na stání za 100Kč). V současnosti divadelníci uvádí, že se ceny lístků na hlavní scéně Nového divadla budou pohybovat v rozmezí 80 – 450Kč napříč žánry, na září jsem však v rezervačním systému nenašel jedinou vstupenku pod 230Kč. K zajímavým “vychytávkám” patří i fakt, že zatímco 3. září stojí již zmíněný muzikál Footloose 320 – 380 korun, hned další reprízu zcela totožného představení lze pořídit o 30Kč levněji.

Přesto DJKT Plzeň zaznamenalo první den předprodeje uprostřed léta rekordní prodej. Nové divadlo zřejmě vzbuzuje oprávněnou zvědavost:
“Je tu od ráno plno, někteří stáli ve frontě od šesti hodin,” říká pracovník pokladny Jaroslav Bezděk. “Velký zájem byl nejen o zahajovací Prodanou nevěstu, kde několikanásobně převyšoval kapacitu sálu, ale také o řadu představení Mezinárodního festivalu Divadlo, například o Dolls populárního souboru Cirk La Putyka,” dodává Bezděk. Během jediného dne zmizely vstupenky i na taneční muzikál Freddie – The King of Queen, zbytky v řádu několika desítek lístků lze ještě sehnat na Slavnostní koncert 5. září či reprízy oblíbeného Divotvorného hrnce. Největší šanci podívat se do zbrusu nové budovy mají diváci přitom hned 3. a 4. září, tedy těsně po otevření. Na přenesenou inscenaci muzikálu Footloose aneb Tanec není zločin a předpremiéru činohry Flamendr je vstupenek momentálně dostatek. Musíme ale brát v úvahu, že se zatím prodává jediný den, řada Plzeňanů je na dovolené a situace se může rychle změnit každým okamžikem.

Ne všech původně ohlášených titulů se ovšem diváci v záři dočkají. Nejnepříjemnější změnou je skutečnost, že jeden z hlavních podzimních trháků, slavný muzikál Kočky, premiéru 27. září mít nebude. Vzhledem k tomu, že jevištní technologie nejsou zcela zprovozněny a zaměstnanci divadla musí čelit neustálým technickým potížím, zamňoukají Kočky v Plzni poprvé až 25. prosince letošního roku.

Foto: Vítězslav Sladký a repro redakce