Richard Pachman, zámek Hořovice, foto Vítězslav Sladký

111. Přesně tolik výstav svých obrazů má za sebou známý hudebník, malíř, skladatel a spisovatel Richard Pachman.

A právě zmíněná 111. Pachmanova výstava olejomaleb měla vernisáž 28. července v půvabné kavárně s názvem Bistro na zámku v Hořovicích. Jedná se o výstavu malou a komorní, Richard zde vystavuje 14 obrazů ve společnosti děl dalších autorů. Během vernisáže samozřejmě zaznělo i několik autorových písní z projektů Scarabeus, Světlo naděje, oratoria Mistr Jan Hus nebo Pašijí. Všestranně nadaný umělec nyní pracuje na dvou nových projektech. Jakožto celoživotní obdivovatel švédské skupiny ABBA napsal knihu ABBA za železnou oponou, která zanedlouho vyjde. Nepopisuje v ní jen známou faktografii, ale historické události kolem nesmrtelné hudební formace prolíná vlastním příběhem, který vedl až k účasti na londýnské předpremiéře digitální show ABBA – Voyage, kde se se svými idoly souhrou osudu setkal a od té doby je s některými členy skupiny v kontaktu.

Emotivní setkání popsal samotný hudebník pro náš magazín v této reportáži: https://www.musical-opereta.cz/richard-pachman-primo-z-londyna-pro-nas-magazin-abba-voyage/

Olejomalba Richard Pachman, zámek Hořovice, foto Vítězslav Sladký

Na druhý projekt jsme se v kavárně hořovického zámku zeptali přímo Richarda:

„Vždy mne fascinovaly silné osobnosti české historie. Proto před léty vzniklo muzikálové oratorium Mistr Jan Hus, které jsme odpremiérovali ve velkém obsazení v režii Ireny Žantovské s Mariánem Vojtkem, Ilonou Csákovou či Zdeňkem Plechem v hlavních rolích na pražském Staroměstském náměstí. Následující roky jsme společně s mou blízkou kolegyní Ditou Hořínkovou odehráli bezpočet komorních verzí většinou v kostelech Církve čs. husitské, knihovnách, přednáškových sálech a podobně. Pak jsem vytvořil pásmo o Janu Husovi, se kterým několik let objíždím české základní školy. Myslím, že jsem našel klíč, jak tohoto velikána české historie představit dětem tak, aby je to bavilo. A další českou postavou, která mě léta fascinuje, je Jan Amos Komenský. Na tématu jsem pracoval několik let a vzniklo nové scénické oratoriu s názvem Komenský – Labyrint světa a ráj srdce, které publiku představíme letos na podzim při premiérách v Praze a Olomouci. V hlavních rolích vystoupí Jan Přeučil, Dita Hořínková, Filip Antonio, Viktor Antonio a Kateřina Jechová, já budu zpívat a naživo doprovázet představení po delší době od klavíru, na což se moc těším,“ vysvětluje Richard Pachman a dodává, že je nesmírně šťasten, že se může naplno věnovat všemu, co ho baví a k čemu mu byl dán talent. Své emoce vyjadřuje nejen tóny, ale i barvami a slovem.

Richard Pachman, zámek Hořovice, foto Vítězslav Sladký