Velká verze muzikálového oratoria Mistr Jan Hus hudebního skladatele Richarda Pachmana konečně znovu ožije! Stane se tak 1. července 2015 v Moravském divadle v Olomouci a 6. července, v den 600. výročí upálení Mistra Jana Husa na pražském Staroměstském náměstí, kde se dílo hrálo s velkým úspěchem už před deseti lety. Tehdy zbořilo spoustu mýtů o tradičních muzikálových produkcí.

Scénické oratorium Mistr Jan Hus psal Richard Pachman jako autor hudby a textů na motivy Husových kázání a jeho korespondence od roku 2003. V červnu 2005 mělo v režii Ireny Žantovské premiéru v Praze. „Představení provádí písněmi a hereckými vstupy diváka Husovým životem a seznamuje ho s jeho osobností, s jeho myšlenkami a postoji. Oratorium žije svým životem už deset let v několika verzích – od velké scénické, přes komorní, kterou prezentuji sám společně se zpěvačkou a herečkou Ditou Hořínkovou, až po přednáškové koncerty pro základní školy. Jsem rád, že v roce 600. výročí upálení Jana Husa mohou diváci toto představení vidět ve dvaceti místech,“ říká Richard Pachman, který napsal oratorium po studiu patnácti knih o této historické osobnosti a velkou inspirací mu byla korespondence z knihy Sto dopisů Jana Husi.

Texty písní i herecké vstupy jsou ve většině míst upravená Husova kázání, jeho myšlenky a obsahy jeho dopisů z Kostnice. Představení obsahuje kromě původní Pachmanovy tvorby tři středověké duchovní písně. U dvou z nich je spoluautorem textů sám Jan Hus. Ústředním motivem oratoria je skladba Neodvolám, jejíž text vznikl jako přebásnění předposledního Husova dopisu psaného v kostnickém žaláři v noci z 5. na 6. července 1415. V roce 2006 obdrželi režisérka Irena Žantovská a Richard Pachman za scénické oratorium cenu Nadace Vize 97 z rukou Václava a Dagmar Havlových na Mezinárodním festivalu Zlatá Praha 2006.

V roce 2015 se uskuteční celkem dvacet představení oratoria. Velké scénické verze oratoria se uskuteční v Moravském divadle Olomouc 1.7. v 19:00 a v Praze na Staroměstském náměstí 6.7. ve 20:30 (venkovní stage). V nich se divákům představí Richard Pachman jako Mistr Jan Hus, Ilona Csáková v roli královny Žofie, Dita Hořínková v roli Matky, Tomáš Petřík jako Zlo, Andrej Beneš jako král Zigmund, Komorní sbor Mistra Jakoubka ze Stříbra, sbor Resonance a další. Komorní verzi uvidí posluchači v Mladé Boleslavi, Plaňanech, na Pražském Hradě, v Prachaticích, Hořicích, Tatobitech, Sedlčanech, Stříbrné Skalici, Nymburku, Duchcově, Brtnici, Kostelci nad Černými lesy, na zámku Humprecht, ve Vodňanech, Brně Prostějově. Současně vychází album Mistr Jan Hus 2015, které obsahuje výběr písní z oratoria v podání všech, kteří se objeví na scéně ve velké verzi roku 2015. Na CD jsou i citace Husových textů v podání Kamily Moučkové. Album vychází jako CD i jako vynilové LP.

„Jako olomoucký rodák, který většinu svého života žije v Praze, jsem upřímně rád, že velké verze oratoria představíme právě v těchto dvou, mně tak blízkých městech. A je mi ctí, že i já svým vkladem mohu přispět k připomenutí této velké osobnosti českých dějin, které si nesmírně vážím,“ říká Pachman.

Richard Pachman je skladatel duchovní a muzikálové hudby, zpěvák, spisovatel a malíř, který od roku 1993 vydal 31 alb, napsal 6 knih a své olejomalby prezentoval na 85 výstavách v České republice, v Belgii, Holandsku a na Slovensku. Od roku 2014 je rovněž moderátorem Českého rozhlasu Dvojka.

Foto: Archiv Richarda Pachmana