Nejznámější loď světa v dějinách mořeplavby, Titanic, znovu vypluje. Nikoli ovšem ze Southamptonu, nýbrž z jeviště Hudební scény Městského divadla Brno pod vedením zkušeného kapitána Stanislava Moši, který se ujal režie české premiéry muzikálu Titanic. První plavba se uskuteční už v sobotu 16. ledna tohoto roku.

“Muzikál Titanic vypráví příběh proslulého parníku z mnoha úhlů pohledu. Některé postavy našeho příběhu jsou všeobecně známé, jako například kapitán E. J. Smith, pro kterého měla být osudová plavba jeho poslední pracovní povinností před odchodem do penze a který setrval na kapitánském můstku až do chvíle definitivního potopení lodi. Setkáme se také s konstruktérem Thomasem Andrewsem, který se na plavbu vydal, aby zkušenosti z praxe mohl využít pro další vylepšování konstrukce, či majitelem lodi, jímž byl Bruce Ismay. Objevují se zde další reální důstojníci, nebo třeba topič Fred Barrett či radista Harold Bride. Ovšem i ostatní postavy muzikálu, cestující všech tříd, mají své předobrazy ve skutečných pasažérech,” vysvětluje dramaturgyně Klára Latzková.

Myšlenkou na nový muzikál o Titaniku se zkušený americký divadelní, televizní i filmový tvůrce Peter Stone, spoluautor úspěšného muzikálu Sugar, začal zabývat v roce 1985. Touha lidstva po překonávání vlastních limitů a osobní příběhy pasažérů se zdály být vynikajícím námětem pro moderní hudební drama. Společně s hudebním skladatelem Maury Yestonem napsal Stone nový muzikál, který měl na Broadwayi premiéru 23. dubna 1997. Zaznamenal 804 repríz a byl ověnčen pěti Cenami Tony. Připomeňme, že scénář nemá krom historických reálií nic společného se slavným velkofilmem Jamese Camerona.

Stanislav Moša, který ve spolupráci se Zuzanou Čtveráčkovou dílo také přeložil, už jej inscenoval loni v létě na břehu jezera ve švýcarském Walenstadtu. O hudební nastudování se postarali dirigenti Dan Kalousek a Jakub Žídek, výpravu navrhli Christoph Weyers a Andrea Kučerová. Stejní inscenátoři chystají také českou verzi muzikálu. Z širokého hereckého obsazení se mohou diváci těšit například na Zdeňka Junáka, Jiřího Horkého, Zdenu Herfortovou, Petra Gazdíka, Jiřího Macha, Petra Štěpána, Markétu Sedláčkovou, Radku Coufalovou, Aleše Slaninu a řadu dalších stálic Městského divadla Brno.Ilustrační foto: Vizuály zahraniční a české verze muzikálu Titanic