Když jsme před několika dny uveřejňovali recenzi berlínské inscenace světoznámého muzikálu Tanz der Vampire, už jsme tušili, že by toto dílo Michaela Kunzeho a Jima Steinmana mohli brzo vidět konečně i čeští diváci. Koneckonců nás udivuje, že zájmu producentů Ples upírů tak dlouho unikal. Dnes už je jasné, že právě tančící vampýři vystřídají úspěšného Fantoma Opery v GoJa Music Hall. Dnes to médiím potvrdil producent Dr. František Janeček.

Muzikál Ples upírů (Tanz der Vampire) patří k nejvýraznějším muzikálovým počinům konce 20. století. Tematicky vychází ze stejnojmenného filmu Romana Polanského z roku 1967, který originálním způsobem paroduje snímky s upírskými náměty. Vzniklo zcela nenapodobitelné dílo, které nabízí nejen napětí a chytlavé melodie, ale také výrazný humor, v novodobých muzikálech nepříliš často vídaný. Libretista Michael Kunze (Elisabeth, Mozart!, Rebecca, Marie Antoinette) tentokrát neoslovil tradičního spolupracovníka Sylvestera Levaye, ale amerického hitmakera Jima Steinmana, který jako ústřední motiv muzikálu využil svůj trhák z 80. let Total Eclipse of the Heart. Poprvé se Tanz der Vampire hrál ve Vídni v Raimund Theateru v říjnu roku 1997 v hlavní roli s již nežijícím americkým hercem Stevem Bartonem. Později, v roce 2000, se show poprvé objevila v Německu (Stuttgart, Apollo Theater, v hlavní roli Kevin Tarte). Od té doby se dočkala svého zpracování v mnoha zemích Evropy i za jejími hranicemi, např. v Tallinnu, Varšavě, Budapešti nebo Tokiu, přičemž všechny produkce byly kopií originální vídeňské inscenace, krom nepříliš úspěšné verze broadwayské. V roce 2011 muzikál Tanz der Vampire nastudoval se studenty Univerzity Konštantína Filozofa v Nitře režisér Peter Oravec. Slovenští studenti jako první na světě získali na toto dílo tzv. studentskou licenci přímo od produkce Vereinigte Bühnen Wien.

Podle Františka Janečka Ples upírů vystřídá veleúspěšnou inscenaci Fantoma Opery. Produkce už na svých webových stránkách vypsala konkurz jak na sólisty, tak na sborové pěvecké i taneční role. Ten se uskuteční 21. a 22. června tohoto roku.