Ples upírů

Ples upírů

Muzikál Ples upírů Michaela Kunzeho a Jima Steinmana (v originálu Tanz der Vampire) už zná své první pražské představitele. Kdo uspěl v náročných konkurzech, oznámil producent Dr. František Janeček u příležitosti zahájení 3. sezony předcházejícího a velmi úspěšného Fantoma Opery. Právě zanedlouho končícího Fantoma Ples upírů v GoJa Music Hall v zimě vystřídá. Na českých textech pracuje Michael Prostějovský, kostýmy navrhuje Roman Šolc, o režii se postará Radek Balaš.

Zveřejněná ochutnávka obsazení vzbudila velká překvapení. Sexy Sáru například budou alternovat teprve čtrnáctiletá talentovaná Natálka Grossová s ostřílenou zpěvačkou Michaelou Gemrotovou (30). Už teď jsme  zvědaví na pojetí legendární koupelnové scény! Krvelačného hraběte Krolocka si podle očekávání zahraje Marián Vojtko, alternujícího dosud romantického hrdinu Bohuše Matuše bychom tipovali spíš na Herberta. V průběhu podzimu bude obsazení ještě doplněno. Zatím například nevíme, kdo se zhostí pěvecky i komediálně náročné úlohy profesora Abronsia.

Část zveřejněného obsazení:

Hrabě von Krolock: Marian Vojtko / Bohuš Matuš
Sára: Natálie Grossová / Michaela Gemrotová
Alfréd: Jakub Hübner / Lukáš Randák
Herbert: Laco Hudec Šubrt /  Michal Bragagnolo / Tomáš Vaněk
Magda: Michaela Nosková /  Eliška Ochmanová
Chagal: Jiří Zonyga / Bronislav Kotiš

 

Muzikál Ples upírů (Tanz der Vampire) patří k nejvýraznějším muzikálovým počinům konce 20. století. Tematicky vychází ze stejnojmenného filmu Romana Polanského z roku 1967, který originálním způsobem paroduje snímky s upírskými náměty. Vzniklo zcela nenapodobitelné dílo, které nabízí nejen napětí a chytlavé melodie, ale také výrazný humor, v novodobých muzikálech nepříliš často vídaný. Libretista Michael Kunze (Elisabeth, Mozart!, Rebecca, Marie Antoinette) tentokrát neoslovil tradičního spolupracovníka Sylvestera Levaye, ale amerického hitmakera Jima Steinmana, který jako ústřední motiv muzikálu využil svůj trhák z 80. let Total Eclipse of the Heart. Poprvé se Tanz der Vampire hrál ve Vídni v Raimund Theateru v říjnu roku 1997 v hlavní roli s již nežijícím americkým hercem Stevem Bartonem. Později, v roce 2000, se show poprvé objevila v Německu (Stuttgart, Apollo Theater, v hlavní roli Kevin Tarte). Od té doby se dočkala svého zpracování v mnoha zemích Evropy i za jejími hranicemi, např. v Tallinnu, Varšavě, Budapešti nebo Tokiu. Momentálně mají čeští diváci na tento muzikál superlativů nejblíže do Německa – na jaře se hrál v Berlíně a nyní se přesouvá ještě blíž k našim hranicím, do bavorského Mnichova.

 

Foto: Repro redakce (plakát Ples upírů)