Veselé paničky windsorské

Veselé paničky windsorské

První premiéra liberecké operní sezóny zareagovala na Shakespearův rok, za který je letošek v celosvětovém divadelním kontextu považován. Slavnou komickou operu Veselé paničky windsorské německého hudebního skladatele Otto Nicolaie v režii muzikálového herce a režiséra Stana Slováka. Námět netřeba dlouze představovat. Známá hra Williama Shakespeara se stala inspirací mnohým umělcům. Komedie byla napsána u příležitosti udílení podvazkového řádu v roce 1597 ve Windsoru a hlavní figurou se stal chvástavý rytíř Sir John Falstaff, postava, kterou představil Shakespeare již ve svých hrách o Jinřichovi IV. Falstaff se ve „ Veselých paničkách“ prokresluje jako člověk nemalých rozměrů, nemalých slov, nemalých činů, s nemalou lásku vůči své vlastní osobě.

 

V první polovině devatenáctého století zpracoval slavné „falstafovské téma“ Otto Nicolai (1810 – 1849) a společně s libretistou Salomonem Hermannem Mosenthalem (1821 – 1877) vytvořili originální hudební kus, kde převažuje forma operní, s problesky mluvené prózy. Protože byl Otto Nicolai skladatel německé národnosti, dostává se tak „Paničkám“ převedení do německého jazyka a z originální shakespearovské podoby The Merry Wives of Windsor se stávají Die lustigen Weiber von Windsor. Falstaff se však nemění a nadále zůstává figurou milující dobré jídlo a pití, milující vůni ženských pohledů a dalších slastí, jež jsou spojeny s lidským bytím. Opera měla svou premiéru roku 1849 a obdařena hudebním vtipem a jemnou laskavou náladou si vytvořila tradici pravidelného uvádění. K režii nové liberecké inscenace byl netradičně přizván Stano Slovák, herec a režisér Městského divadla Brno a současně pedagog, který se v Divadle F. X. Šaldy představuje poprvé.

„Veselé paničky windsorské jsou příkladem hudebního díla, které sto padesát let prověřuje nejen inscenační tým, ale také zejména diváka. Věřím, že náš inscenační tým a nejen liberecké publikum najdou u této překrásné komické opery společnou cestu k potrestání Falstaffa,“ uvádí Stano Slovák.

Pod scénografií představení je podepsán Jaroslav Milfajt, výtvarníkem kostýmů je Tomáš Kypta, pohybová spolupráce byla svěřena Martinu Packovi. V hlavních rolích se v novém nastudování liberecké opery DFXŠ mohou diváci těšit na Věru Poláchovou či Terezu Mátlovou, Hannah Esther Minutillo či Blanku Černou, Jevhena Šokala či Pavla Vančuru, Dušana Růžičku, Kristýnu Vylíčilovou či Soňu Godarskou.

Premiéry 30. 9. a 8. 10. 2016 v 19.00 hodin v Divadle F. X. Šaldy Liberec

Veselé paničky windsorské

Veselé paničky windsorské

 

Dirigent: František Babický

Režisér: Stano Slovák

Scéna: Jaroslav Milfajt

Kostýmy: Tomáš Kypta

Pohybová spolupráce: Martin Pacek

Próza, dramaturgie: Linda Keprtová

Foto: Petr Našic