Plzeňská filharmonie zahajuje letošní sezónu netradičně. Promenádním koncertem, který se koná dnes od 16.30 hodin na náměstí Republiky v Plzni. Plzeňské filharmoniky bude řídit dirigent Pavel Trojan a publikum se pod širým nebem může těšit na dva sólisty. Sopranistku Christina Johnston, která s filharmoniky již účinkovala při provedení Stabat mater J. J. Ryby, kde zpívala sopránový part. Dalším vynikajícím sólistou je v Plzni dobře známý mladý houslista, držitel řady cen, Marek Pavelec, který po studiích na plzeňské konzervatoři pokračoval ve studiích v zahraničí a na svém kontě má již celou řadu koncertů. Promenádní koncert bude moderovat Vladimír Šťovíček. Posluchači se mohou těšit na díla Wolfganga Amadea Mozarta, Antonína Dvořáka, Ennia Morriconeho a Leonarda Bernsteina.

Marek Pavelec, sopranistka Christina Johnston jsou dva z několika mladých interpretů, kteří dostanou v této sezóně příležitost spolu s Plzeňskou filharmonií vystoupit. Během sezóny uslyší posluchači i vítěze mezinárodní soutěže Pražské jaro 2014 v oboru fagot Jan Hudeček, dále vycházející houslová hvězda či dirigent Marek Prášil.

Samozřejmostí jsou v sezóně 2015/16 již známí a ostřílení umělci. Pozvání přijali sopranistka Juliane Banse, houslistka Tai Murray, klavíristka Lilya Zilberstein, trumpetista Sergei Nakariakov, dirigent Petr Altrichter, houslista Bohuslav Matoušek a další. Atraktivním ´kolektivním´ hostem je Janáčkova filharmonie Ostrava, která vystoupí s klavíristou Ivo Kahánkem a svým šéfdirigentem Heiko Mathiasem Försterem. „I v této sezóně se můžete těšit na velká vokálně-instrumentální díla, mezi která patří Špalíček Bohuslava Martinů, Dvořákova Stabat Mater či Mozartovo Rekviem. V rámci těchto kompozic vystoupí Kühnův dětský sbor, Český filharmonický sbor Brno, Pražský filharmonický sbor a celá řada vynikajících pěvců,“ říká ředitelka Plzeňské filharmonie Lenka Kavalová.

Plzeňská filharmonie i v této sezóně zachovává čtyři abonentní řady, z nichž řady A a B jsou ryze klasické. Spojení symfonického orchestru a jiných žánrů nabízí řada C, ve které se představí držitelka Ceny Thálie 2014 v kategorii opereta/muzikál Hana Fialová v pořadu s názvem Edith Piaf a vůně Francie, dále Cimbálová muzika Milana Broučka a Radůza. Dětem je věnovaná řada D, která čítá čtyři pořady. Pro velký úspěch opakuje filharmonie pořady Jsem Moojok Ojaak, Pojídač medvědů, Filharmoníček a ztracená písnička, nově zařazuje pořady Máme rádi zvířata a V šapitó, maringotce a pod všemi slunci světa. „Ve spolupráci se společností Plzeň 2015 provedeme velké multimediální projekty. Z těch stěžejních je to Vodní hudba s Petrem Wajsarem v prostorách Papírny Plzeň, Umělec a totalita ve spolupráci s Českým nonetem a Ústavem pro studia totalitních režimů v Praze, kdy v prostorách Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara ZČU provedeme Symfonii č. 4 Dmitrije Šostakoviče,“ uvádí Lenka Kavalová.

Ilustrační foto: Archiv Marka Pavelce