Už řadu let patří k nejúspěšnějším show českého rozhlasu Plzeň nedělní zábavný pořad moderátora Petra Jančaříka “Neočekávaný dýchánek”. Jedná se o více než patnáct let běžící veřejné rozhlasové nahrávky plné humoru, gagů a očekávaných i neočekávaných hostů. Místo natáčení úspěšný pořad jednou změnil, když se z uzavřeného a posléze zbouraného Divadla Miroslava Horníčka přesunul do doubravecké Alfy, ovšem obrovskou popularitu neztratil. Před zcela zaplněným hledištěm se proto natáčela také říjnová premiéra, jejímiž hosty se stali především protagonisté nového českého muzikálu Sněhová královna – hudební skladatel Zdeněk Barták, zpěváci Anna Julie Slováčková (Gerda), Jan Kopečný (Kay), Eva Kleinová (Letní princezna) a Felix Slováček jr. (Pan Vrána, Zahradník, Princ, Loupežník). Nechyběli ani scénáristé Alena a Jan Pixovi. Z ostatních hostů nesmíme zapomenout na generálního ředitele Národní knihovny ČR Ing. Tomáše Böhma, spisovatelku Marii Formáčkovou, textaře a moderátora Vladimíra Mertlíka či netradiční plzeňské hudební duo Flaškynet. Vyprávělo se, vtipkovalo, ale hlavně zněly divadelním sálem písně ze Sněhové královny.

Původní rodinný muzikál autorů Zdeňka Bartáka a Aleny a Jana Pixových měl premiéru na konci září letošního roku v pražském Divadle Hybernia a vznikl velmi volně na motivy pohádky H. Ch. Andersena. Na jeho realizaci spojily své síly dvě produkční společnosti: Pixa – Pro manželů Pixových a MusicModelTrust Felixe Slováčka a Dagmar Patrasové. Silnou složkou muzikálu je hudba hitmakera Zdeňka Bartáka přesně vystihující nálady, povahy, dramatičnost příběhu i humorné situace, to všechno ve výrazných aranžích Daniela Bartáka. Nový titul zrežíroval Lumír Olšovský na scéně Martina Černého a ve výpravných kostýmech Kateřiny Bláhové. Už od premiéry si Sněhovou královnu oblíbily jak děti, tak jejich rodiče natolik, že produkce několik představení musela přidávat.

Zeptali jsme se Aleny Pixové, jak vlastně námět vznikal:
“Když jsme před dvěma lety uspěli s rodinným muzikálem Kapka medu pro Verunku, přemýšleli jsme nad dalším tématem. Napadla nás Andersenova pohádka Sněhová královna, kterou každý určitě dobře zná. Je to ale trošku ponurý příběh, takže jsme ho museli pro muzikál vlastně přepsat. Základní námět samozřejmě zůstal, ale chtěli jsme krom jistého poučení, že jako v každé správné pohádce vítězí dobro nad zlem, dát příběhu trochu větší dynamiku, víc humoru i zábavy. A v rámci žánru samozřejmě i hodně tance a hudby. Oslovili jsme proto zkušeného skladatele Zdeňka Bartáka, který už se tímto námětem zabýval. Byli jsme si jistí, že napíše krásné melodie, které se budou líbit dětem i dospělým. Snad se nám to povedlo. Dělá nám radost, že děti sledují děj napjatě celé představení, nevrtí se, ani neposílají esemesky. Pokud alespoň na chvíli zapomenou na facebook a podobné věci, má snad naše práce nějaký smysl.”

Hned v čtyři postavy se proměňuje na scéně další protagonista Neočekávaného dýchánku Felix Slováček mladší:
“Už jsem hrál v Kapce medu pro Verunku, ale účinkování ve Sněhové královně je jiné. Hraju čtyřroli, takže jsem na scéně poměrně často a navíc role byly napsány přímo pro mě na tělo. To se nestává často. Šlo totiž o to, zakomponovat do děje i moje hraní na klarinet a saxofon. Nakonec i hodně zpívám a tančím, takže snad nejsem jen taková ‘kulturní vložka’ tohoto představení,” směje se sympatický Felix Slováček junior, jehož výkon chválí nejen diváci, ale i odborná kritika.

K nadšeným divákům Sněhové královny patří i další z hostů, Tomáš Böhm, ředitel Národní knihovny ČR:
“Sleduji tvorbu Zdeňka Bartáka už dlouho, jezdím za jeho muzikály i na Hlubokou, protože mám rád krásné melodie a romantické příběhy. Je úžasné, jak nás jeho tvorba prezentuje až v Asii a přeji velký úspěch i Sněhové královně. Vážím si každého, kdo něco podniká na profesionální úrovni, ač sám nevím, jestli se to dnes podaří mně. Na jevišti totiž budu recitovat jednu ze svých básní,” dodal Tomáš Böhm.

2. ČÁST NEOČEKÁVANÉHO DÝCHÁNKU, VE KTERÉ VYSTOUPÍ I HUDEBNÍ SKLADATEL ZDENĚK BARTÁK, ODVYSÍLÁ ČRo PLZEŇ V NEDĚLI 2. LISTOPADU OD 13 HODIN.

Foto: Vítězslav Sladký

1) Petr Jančařík, Jan Kopečný, Anna Julie Slováčková
2) Hudební skladatel Zdeněk Barták
3) Marie Formáčková a Vladimír Mertlík
4) Eva Kleinová a Felix Slováček jr.
5) Anna Julie Slováčková