Na jubilejní 35. ročník kulturního festivalu Smetanovské dny, který se koná v západočeské metropoli ve dnech 2. – 29. března 2015, si již můžete koupit vstupenky. Předprodej začal v těchto dnech. Letošní ročník má motto “Rakušané, Němci a Češi v české kultuře 19. století” a poskytuje možnost propojení hudební, výtvarné a literárně dramatické oblasti.

Smetanovské dny kromě úvodního vědeckého sympozia nabídnou řadu klasických symfonických a komorních koncertů, divadlo, populární hudbu i výstavy. Plzeňská filharmonie je pořadatelem festivalu již třetím rokem, na tvorbě programu spolupracuje s řadou institucí regionální i celorepublikové působnosti. V zajímavých pořadech a uměleckých projektech se představí významné osobnosti zahraniční i domácí umělecké scény a stejně jako v předchozích letech bude poskytnut prostor i plzeňským umělcům. Hudební část festivalu zahájí Staatskapelle Weimar pod vedením Stefana Solyoma s houslistkou světového renomé Catherine Manoukian. Těšit se dále můžeme například na Janáčkův komorní orchestr, Pražské dechové okteto, Schemann Klavierduo, na belgické Musiques Nouvelles.

Vydat se můžete i na výlet do světa operety prostřednictvím koncertu Zlatý věk operety v Plzni. Program přinese árie a scény z operet J. Offenbacha, J. Strausse či O. Nedbala v podání předních sólistů opery Divadla J. K. Tyla Radky Sehnoutkové, Dalibora Tolaše a tenoristy Národního divadla v Praze Jaroslava Březiny. Návštěvníci si krásné melodie nejen poslechnou, ale dozvědí se i zajímavosti o operetní produkci konce 19. století v Plzni a o vztazích mezi českým a německým divadlem. Na operetu lze v rámci festivalu vyrazit i do Velkého divadla a navštívit reprízy divácky úspěšné inscenace operety O. Nedbala Polská krev a Kálmánovy Čardášové princezny, která bude mít premiéru 7. března. Milovníci jazzu také nepřijdou zkrátka, klavírní jazzové etudy zazní v podání Milana Dvořáka v Domě hudby. A na své si přijdou i příznivci muzikálu. Netradiční večer v podání muzikálových hvězd z Broadwaye Lindsey Falduto a Daniela Foshy pod taktovkou Carla Topilowa je připraven v Měšťanské besedě v Plzni pod názvem Přijela k nám Brodway!

Festival přinese též řadu pestrých doprovodných akcí, v nichž bude pamatováno i na dětské publikum. Důstojnou tečkou se stane provedení slavnostního oratoria Stabat Mater Jakuba Jana Ryby, kompozice věnované našemu městu v roce 1805. Oratorium provede Plzeňská filharmonie pod taktovkou Vojtěcha Spurného. „Smetanovské dny jsou největším festivalem klasické hudby v Plzeňském kraji, chceme proto umožnit návštěvníkům, aby si vstupenky pořídili včas, třeba jako vánoční dárek,“ říká ředitelka pořádající Plzeňské filharmonie Lenka Kavalová. Stejně jako v ročníku předchozím je možné si i tentokrát zakoupit tzv. akreditace, tedy celofestivalovou vstupenku nesoucí název Zlatý Smetana. „Zájemcům umožní návštěvu většiny akcí festivalu. Akreditace jsme zavedli na základě poptávky z minulých let, zájem návštěvníků o tento typ vstupenky byl velký,“ vysvětluje Lenka Kavalová. Samostatné vstupenky pak bude možné kupovat jak na běžných prodejních místech, tak pohodlně z portálu www.smetanovskedny.cz.

Ilustrační foto:
1, 3) Plzeňská filharmonie (orchestr)
2) Pavel Křivánek, Polská krev (Radka Sehnoutková a Josef Moravec)