V pátek 20. června nabídne zámek Štiřín netradiční kulturní zážitek. Sólisté opery Národního divadla a opery Divadla F. X. Šaldy v Liberci zde pod širým nebem zahrají slavnou operetu Netopýr. Open air hudebně divadelní události jsou totiž na Štiříně začínající tradicí, letos proběhne již třetí ročník těchto produkcí. Po loňském představení Verdiho La Traviaty přichází klenot vídeňské operety, Straussův Netopýr, který zazní tentokrát v češtině. Představení si budou moci návštěvníci vychutnat 20. 6. od 21:00 hodin na zámeckém nádvoří. Celou akci má na starosti dlouholetý sólista Národního divadla v Praze Vratislav Kříž.

Netopýr hudebního skladatele Johanna Strausse ml. patří vůbec k nejhranějším klasickým operetám. Na Štiříně zazní v podání předních českých pěvců, jako například Jan Ježek či Věra Poláchová, která ztvární roli Rosalindy. „Pro letošní rok jsme vybrali divácky velmi oblíbenou operetu Netopýr, která navíc zazní v češtině. Představení pod širým nebem mají své nenahraditelné kouzlo, a proto se na nádvoří zámku Štiřín s úžasnou atmosférou rádi vracíme“ vysvětluje Vratislav Kříž. „Operetu jsme zvolili také proto, že bychom rádi přiblížili tento žánr širšímu publiku a možná i novým divákům.“

Světová premiéra Netopýra se uskutečnila 5. dubna v roce 1874 ve vídeňském Theater an der Wien. Jeho úspěch ale odstartovalo až uvedení v Berlíně ve stejném roce. Libreto k Netopýrovi napsali Carl Hafner a Richard Genée podle vaudevillu francouzských autorů Meilhaca a Halévyho „La réveillon.“ A právě libreto odlišuje Netopýra od naprosté většiny ostatních operet – neobsahuje totiž banální milostný příběh, ale pouze zábavnou frašku, odehrávající se nejprve v bytě pana Eisensteina, pak na výpravném plese u prince Orlovského a nakonec ve věznici žalářníka Franka. Když měl Netopýr premiéru, bylo skladateli již 49 leta a Netopýr byl jeho teprve třetí operetou. Napsal ji ale dokonale vyzrálý muzikant – v té době již slavný a uznávaný skladatel valčíků, pochodů a písní. Libreto ho zaujalo do té míry, že hudbu složil za pouhých šest týdnů a během dalších dvou měsíců napsal instrumentaci. Přesto byl Netopýr po premiéře v Divadle na Vídeňce stažen po pouhých šestnácti reprízách. Obrat nastal po zmíněném uvedení v Berlíně, odkud se geniální dílo rozletělo po všech světových jevištích, na kterých zůstává dodnes. Uvádí jej kromě vysloveně operetních divadel i řada velkých světových operních domů včetně Státní opery Praha a okouzlil mnoho významných dirigentů – Gustava Mahlera, Richarda Strausse, Bruna Waltera i Herberta von Karajana. Vedle Lehárovy Veselé vdovy je Netopýr nejhranější klasickou operetou všech dob, která si pro svůj svěží humor a geniální hudbu zaslouží pozornost i v současnosti.

Divadelní inscenace Netopýr není prvním představením, které Agentura Croce pořádá. V minulosti se již uskutečnily v podobném duchu inscenace slavných hudebních děl jako jsou La Traviata, Rusalka, Prodaná nevěsta, Don Giovanni, Carmen, Lazebník sevillský a další. Vstupenky na operetu Netopýr si mohou návštěvníci zakoupit nejen v recepci zámku Štiřín, ale také v síti prodejen Ticketstream. Cena vstupenek se pohybuje od 150 do 1200 Kč.

Foto:
1) Operetní plakát (Agentura Croce)
2) Archiv Slezského divadla (Jan Ježek v kostýmu Eisensteina)