V pondělí 22. prosince 2014 proběhlo na Činoherní scéně Městského divadla Brno již 18. vyhlášení výsledků divácké ankety Křídla, tentokráte za sezónu 2013/2014. Slavnostní večer, který letos režijně připravili Patrik Bořecký a Alan Novotný, byl tradičně plný humoru a nadsázky. Zahájila jej vtipně interpretovaná rekapitulace uplynulé divadelní sezony, vystavěná na hudebním podkladě Habanery z Bizetovy Carmen. Pak už se nadšení diváci ocitali střídavě v roce 2014 a 2114 a jednotlivé herecké skeče i hudební ukázky navozovaly atmosféru konkrétních ocenění.

A Brňané opět ukázali, že své MdB zkrátka milují. Vstupenky zmizely z předprodeje během okamžiku a řada dalších zájemců se tísnila i na schodech činoherního sálu. Předávání cen se neslo ve zmíněném duchu science-fiction. Moderátorského slova se ujal Jaroslav Matějka, budoucností v roce 2114 nás provázel Alan Novotný se svými ko(s)mickými pomocníky Michalem Matějem a Michalem Nevěčným. Ti na jeviště zvali své herecké kolegy (Jiří Mach, Svetlana Janotová, Andrea Březinová, Lenka Bartolšicová, Vojtěch Blahuta, Jakub Zedníček, Karel Mišurec, Viktória Matušovová, Jan Brožek a další), kteří dokázali za pomoci orchestru pod vedením Karla Cóna i zdánlivě nemožné – například udělat z písniček Noci na Karlštejně tvrdé rockové pecky!

Mezi nominovanými herci samozřejmě nechyběly stálice jako Dušan Vitázek či Hana Holišová, v nominacích se však objevili také nováčci. V kategorii Nejoblíbenější herečka tak zvítězila Andrea Březinová, která se do užší nominace dostala poprvé. Naopak výsledek kategorie Nejoblíbenější herec nebyl žádným překvapením – již potřetí v řadě (celkově počtvrté) si sošku a uznání diváků odnesl Aleš Slanina. Nejoblíbenější inscenací zvolili hlasující muzikál Flashdance, za jehož režii si cenu odnesl Stanislav Moša. A první příčku kategorie Nejvýraznější tvůrčí počin obsadila choreografie Igora Barberiće a Anety Majerové právě k muzikálu Flashdance. Cenou kolegia revue Dokořán byl tentokrát poctěn grafik a scénograf Petr Hloušek, Cenou osobnosti sezóny byl vyznamenán brněnský podnikatel PhDr. Juraj Groch a konečně Cenu bezpečného zázemí převzal herec MdB Zdeněk Junák. Putovního vlka za Štěk roku si „odvezl“ Jakub Zedníček za svou roli Žalářníka v inscenaci Benátský kupec.

Zhruba v polovině večera proběhl křest Ročenky MdB 2013/2014, která je v pořadí již devatenáctou a jejíhož kmotrovství se tentokrát ujal výše zmíněný Juraj Groch, generální ředitel společnosti Snip & Co Jiří Morávek a rektor brněnské JAMU Ivo Medek. Budeme se opakovat konstatováním, že tak reprezentativní, kvalitní a textově i graficky vydařenou publikaci periodicky nevydává žádné jiné české divadlo! Nezbývá, než Městskému divadlu poděkovat nejen za vydařený večer, ale zejména za nezměrné úsilí a profesionalitu, s nimiž se propagaci své umělecké práce věnuje.

Foto:

1) Tino Kratochvil
2 – 4) Portrétní foto A.Březinové a A.Slaniny a scéna z muzikálu Flashdance (MDB)