Nestává se často, aby muzikálový soubor oblastního divadla doplnila celá šestice mladých sólistů najednou. V Plzni se letos tento „zázrak“ podařil, když šéf souboru muzikálu a operety Roman Meluzín od nové sezony angažoval šest spolužáků muzikálového oboru na Janáčkově akademii múzických umění v Brně. Jitka Cafourková, Eva Marešová, Petra Vraspírová, Aleš Kohout, Jozef Hruškoci a Martin Hubeňák se divákům představili již v Noci na Karlštejně a Evitě, další úkoly je čekají v muzikálu Prodavači snů i v hudební komedii Adéla ještě nevečeřela. Abychom zjistili, jak se sympatickým mladým hercům v Plzni líbí, položili jsme jim alespoň tři stručné otázky:

1) Jak na vás zapůsobila Plzeň, noví kolegové v divadle a naši diváci?

2) Co vás v nejbližší době na divadelních prknech čeká a na co se v budoucnosti nejvíc těšíte?

3) Stačili jste už prozkoumat nějaké plzeňské hospůdky, kluby a jiná
“kulturní zařízení”?

Jitka Cafourková

1) Plzeň je velmi krásné město se spoustou příjemných zákoutí. Okouzlila mě jeho upravenost a všudypřítomná zeleň. A jsou tu velmi milí řidiči. Nejen, že zastaví na každém přechodu, ale ještě se při tom usmívají. Kolegové nás přijali přátelsky a snaží se nám v nových začátcích pomoci. Moje premiérová zkušenost s diváky je příjemná. Byli na nás hodní a po představení nás odměnili vřelým potleskem.

2) Po premiéře Noci na Karlštejně, kde hraji královnu Elišku, jsem hned nazkoušela další roli v Evitě. Tady se s Evou Marešovou a Petrou Vraspírovou střídáme v postavě Mistress, Perónovy milenky. Je to dílo hudebně krásné a tematicky zajímavé.

3) Krom pravidelných návštěv divadla, na jevišti i v hledišti, jsem měla možnost navštívit i několik zajímavých hospůdek, a všude mají moc dobré pivo.
Moc se ale těším na další seznamování s Plzní.

Eva Marešová

1) O plzeňském divadle jsem poprvé slyšela ve škole, při státnicích z Teorie muzikálové tvorby, kde jedna z otázek zněla „Naše současné muzikálové scény“. V žádném případě mně ale nenapadlo, že zde budu o rok později žádat o angažmá, a už vůbec ne, že ho dostanu. Bylo to překvapení o to krásnější. Pak následovala moje první cesta do Plzně, kdy jsem se celou cestu v autě modlila, aby tu byly kopce (mám nějakou blíže nespecifikovanou fóbii z plackoidních krajin), první návštěva nádherného Velkého divadla, uchvácení hrou Spamalot, a bylo vcelku jasno. Samozřejmě jsme přišli poučení, jak to v divadlech chodí, že nemáme hned tak někomu věřit a od cizích lidí si brát bonbóny, ale od začátku jsem měla pocit, že je tu velmi přátelské prostředí. Jsem tu moc ráda a budu se snažit, aby i všichni kolem byli rádi, že tu jsem já.

2) Evitu, kterou jsme teď odpremiérovali, je určitě to nejtěžší, co jsem kdy studovala. Je to výzva, ale o to víc mě to baví.

3) Hospůdky prozkoumáváme neunavně. Pro mě je ale asi stále největší favorit nefiltrované pivo na Parkáně. Moje maminka mi o prázdninách s taťkou pomáhali malovat a stěhovat byt, a tak jsme tam chodili vždy večer uhasit žízeň. Později jsem se dozvěděla, že mamka teď odmítá pít v Brně pivo. Už jí prostě nechutná, tak jsem jí tím spíš udělala medvědí službu.

Petra Vraspírová

1) Plzeň na mě zapůsobila velmi mile. Jsou tu příjemná a klidná místa, kde si můžu odpočinout a dobít energii. Noví kolegové v divadle jsou sympatičtí, laskaví a kolegiální. Pracuje se mi s nimi dobře. Na zkouškách je dobrá atmosféra a často se smějeme. Diváci se mi jeví jako vnímaví, kteří rádi potleskem ocení dobrý výkon.

2) Nastudovala jsem roli Aleny v inscenaci Noc na Karlštejně a nyní nově hraji Perónovu milenku v rockovém muzikálu Evita. Dále jsem byla doobsazena do muzikálu Spamalot, který diváci znají už z předloňské sezóny. Mimo divadlo vystupuji během akcí, které organizuje kolega Jiří Untermüller.

3) Nemám mnoho volného času, ale krásné jsou zdejší Bolevecké rybníky nebo Smetanovy sady. Na náměstí Republiky je nádherná renesanční radnice a výhled z katedrály sv. Bartoloměje. Také se ráda procházím a sportuji, jdu si zaplavat nebo posilovat. Plzeňské kavárny či pizzerie jsem už několikrát navštívila, a i když nepiju pivo, ráda s přáteli posedím v restauraci či hospůdce.

Aleš Kohout

1) Upřímně, bál jsem se, jak se tu zabydlím, ale zabydlel jsem se hezky. Plzeň je krásné zelené město s nádhernou krajinou kolem a kulturou uvnitř. Mé nadšení nepolevilo ani po nástupu do divadla. Všichni kolegové jsou milí, vstřícní, fantastičtí lidé, s nimiž je radost pracovat a ještě větší radost vedle nich na jevišti stát a učit se.

2) Mám za sebou v Plzni první velkou roli, a to úlohu Peška v Noci na Karlštejně. Teď hraji i v Evitě, sice menší epizodní roličky, ale náročné. Mimo plzeňské divadlo společně se svými kamarády z Havlíčkobrodského muzikálového spolku chystáme derniéru muzikálu Odsouzená Atlantida, jehož autorem je má maličkost. V březnu a dubnu příštího roku mne čekají dvě premiéry nových muzikálů, k nimž dělám hudbu i texty. Tím prvním je Bláznivý sen svatojánské noci, druhým projektem je muzikálová opera s hororovými prvky, Kráska a netvor. Tím teď žiji a moc se na to těším.

3) Nejsem příliš společenský typ, který tráví večery po hospůdkách a klubech. Na to mě moc neužije. Od mala jsem spíš samotář žijící ve svém světě, a tak je tomu povětšinou i nyní. Když se vrátím z práce, usednu za klavír a tvořím a na další výlety kolem či společenské události mi už nezbývá čas a někdy ani sil. Ovšem občasným výjimkám se nevyhýbám, takže až tu budu delší dobu a víc se rozkoukám a skamarádím s novými lidmi, určitě Plzeň poznám i z této stránky.

Jozef Hruškoci

1) O Plzni jsem měl jenom dobré reference. Jediným záporem je vzdálenost od východní hranice EU a že Plzeň nemá moře…(smích). Za to je tu vstřícný a přátelský kolektiv, který drží spolu.

2) Po Noci na Karlštejně mě potkal velký úkol v podobě role zpěváka Magaldiho v rockové opeře Evita a taktéž se těším na poslední titul sezony, kterým je Adéla ještě nevečeřela, kde bych se měl také objevit.

3) Zatím jsem ochutnal stáčené pivo z pivovaru, do dalších “kulturních” zařízení se chystám později.

Martin Hubeňák

1) Plzeň jako město se mi velice líbí. Mám rád přírodu, proto si zde ve volném čase užívám výletů po blízkém okolí. I historické jádro města je velmi pěkné a rád se jím procházím.
Členové souboru nás přijali vstřícně a nemůžu říct, že bych z jakékoli strany pociťoval nevraživost či neochotu poradit. Od začátku se k nám chovají přátelsky a na zkouškách panuje dobrá atmosféra. Diváci na mne působí nadšeně, tolerantně a myslím, že je zde o divadlo velký zájem. To byl také jeden z důvodů, proč jsem chtěl nastoupit právě sem. Plzeňské divadlo má dobrou pověst i v Brně a jsem rád, že si mohu dřívější představy osobně potvrdit.

2) Nyní si naplno užívám rockovou operu Evita, kde v alternaci s Jozefem Hruškocim hrajeme Augustína Magaldiho. Mimo divadlo mě čeká posledních pár úprav nového bytu a sportování a turistika ve volném čase. Nejvíce se těším na další zkoušení, nové role a na prohlídku místního pivovaru.

3) Pár hospůdek se nám již postavilo do cesty. Nejsem žádný znalec, ale musím říct, že je tu pivo opravdu dobré. Na kluby a různé diskotéky příliš nejsem. Je tam na mě moc lidí na malém prostoru.

Všem přejeme „Zlomte vaz!“

Foto: Pavel Křivánek, DJKT Plzeň

1) Martin Hubeňák s Evou Marešovou v Noci na Karlštejně
2) Jitka Cafourková jako Mistress v Evitě
3) Znovu noc na Karlštějně, tentokrát s Alešem Kohoutem a Petrou Vraspírovou
4) Jozef Hruškoci jako Augustín Magaldi