Už od poloviny 50. let 20. století si příznivci operety dávají dostaveníčko s lehkou múzou v rakouském Mörbischu v malebném prostředí u Neziderského jezera. Festival každoročně navštíví neuvěřitelných dvě stě tisíc diváků. Nejčastěji uváděným titulem se zde historicky stal Straussův Cikánský baron, loni produkce nabídla divákům Netopýra již zmíněného vídeňského krále valčíků. Letos ho vystřídal neméně slavný Žebravý student rakouského komponisty Carla Millöckera (1842 – 1899). Seefestspiele Mörbisch probíhá od 11. července do 24. srpna a nabídne do svého závěru ještě dvacítku představení, obvykle zakončených velkolepým ohňostrojem.

Příběh zpracovaný známými libretisty Friedrichem Zellem a Richardem Genée
se odehrává na počátku 18. stol. v Krakově za vlády německé šlechty. V zemi sílí vlastenecké povstalecké hnutí, jehož vůdcem je vévoda Adam Kazimír, momentálně uvězněný v krakovském vězení. Plukovník Ollendorf, guvernér města Krakova, je zesměšněn na velkolepém plese. Byl totiž odmítnut Laurou, mladou a krásnou dcerou hraběnky Nowalské, jež ho udeřila vějířem do tváře. Ollendorf připravuje plán pomsty. Mezi vězni vybere studenta Symona, který se jako kníže Wybický bude ucházet o ruku Laury. Při svatební hostině hodlá Ollendorf oznámit společnosti, že si šlechtična vlastně bere vězně. Laura a Symon se do sebe zamilují – pomsta se daří…

Mezi vězni je také vévoda Adam Kazimír – vůdce rebelů. Z vězení uprchne a se Symonem se dohodne, že za peníze plukovníka Ollendorfa podplatí stráže citadely Krakova a zahájí povstání polských vlastenců. Aby se mohl volně pohybovat po městě, dá se najmout jako sluha Onufrij do paláce Newalských. Zamiluje se do druhé dcery hraběnky Newalské – Bronislawy. Povstání se podaří zahájit. Do paláce Newalských přichází Adam Kazimír v doprovodu povstalců zatknout Ollendorfa a jeho důstojníky. A na závěr – jako v každé dobré operetě – se naplní i štěstí obou dvojic: Bronislawa si bere Adama a Symon, který se stává jeho sekretářem, samozřejmě Lauru.

Carl Millöcker: Der Bettelstudent (Žebravý student)

Režie: Ralf Nürnberger
Hudební ředitel: Uwe Theimer
Dirigent: Günter Fruhmann
Scéna: Yadegar Asisi
Kostýmy: Susanne Thomasberger
Choreografie: Renato Zanella
Dramaturgie: Juliane Piontek

Osoby a obsazení:

Symon: Mirko Roschkowski, Sebastian Fuchsberger
Jan Janicki: Gert Henning Jensen, Erwin Belakowitsch
Laura: Cornelia Zink, Nora Lentner
Bronislawa: Adriane Queiroz, Daniela Kälin
Gräfin Palmatica: Linda Plech, Ingrid Habermann
Ollendorf: Henryk Böhm, Milko Milev
Enterich: Olaf Plassa
Onuphrie: Rupert Bergmann
a další

Neziderské jezero u Mörbischu se nachází asi 60 kilometrů od Bratislavy a vybízí k podniknutí příjemného výletu spojeného s návštěvou klasické operety v kvalitním provedení.

Foto: Seefestspiele Mörbisch – Der Bettelstudent