Netradiční koncert připravila na čtvrtek 24.října Plzeňská filharmonie. Jejím hostem totiž bude známý Pigeon Syxophone Quartet, s nímž provede působivé Concerto grosso č.4 pro čtyři saxofony a symfonický orchestr Zdeňka Lukáše.

Concerto grosso č. 4 pro čtyři saxofony a symfonický orchestr op. 262 bylo napsáno v roce 1994 v Jílovém u Prahy. Skladatel věnoval tuto třívětou kompozici, jejíž jednotlivé věty jsou bez názvu, Pražskému saxofonovému kvartetu. Dílo reprezentující jeho typický skladatelský rukopis „moderního střihu“ bylo premiérováno na koncertě Svazu skladatelů v Praze a následně nahráno pro Český rozhlas. Saxofonové kvarteto Pigeon bylo založeno v dubnu roku 2008 v Plzni. Jeho repertoár je založen především na jazzové hudbě, jejíž historii a různé podoby se snaží přiblížit mladým lidem prostřednictvím výchovných koncertů. Zájem členů souboru, z nichž mnozí sami pedagogicky působí, směřuje též k seznámení s vývojem saxofonu a jeho rolí v hudbě 20. století. Pigeon kvartet se věnuje též interpretaci skladeb z oblasti artificiální tvorby. V současné době hraje těleso ve složení Pavel Hrubý – soprán saxofon, Michal Wroblevski – alt saxofon, Jiří Tarantík – tenor saxofon, Dalibor Bárta – baryton saxofon.

Slyšet v jejich podání Lukášovu skladbu bude bezpochyby velkým zážitkem. Zdeněk Lukáš byl totiž obdařen neuvěřitelnou invencí. Jeho úctyhodně rozsáhlá tvorba zahrnuje přes 350 opusových čísel a dlouhou řadu úprav lidových písní a tanců. Významný podíl představují skladby sborové, jež jsou velmi oblíbené u všech typů pěveckých těles a činí tak z Lukáše nejčastěji prováděného českého autora. Hudební řeč Z. Lukáše je velmi pestrá a zároveň dobře rozpoznatelná. Výrazně jej ovlivnil folklor, ale používal také novodobé kompoziční techniky a postupně si vytvořil osobitý, nezaměnitelný styl, představující individuální a nanejvýš charakteristickou syntézu tradice a modernismu. Jak potvrzuje saxofonové Concerto grosso mají k němu blízko umělci různých žánrů. Filharmonici dále provedou předehru k oblíbené opeře B. Smetany Tajemství (kterou má nyní shodou okolností na repertoáru Divadlo J. K. Tyla v Plzni) a Symfonií č. 7 d moll Antonína Dvořáka. Taktovku bude držet hostující dirigent filharmoniků Koji Kawamoto.