Koho nečeká ve čtvrtek 5. prosince doma Mikuláš s andělem a čertem, jistě využije nabídku Plzeňské filharmonie. Ta pořádá v Měšťanské besedě v Plzni koncert sestavení ze známých klasických děl. Publikum se může těšit na oblíbený cyklus Antonia Vivaldiho Čtvero ročních období, op.8 a po přestávce na slavnou Symfonii č. 41 C dur Jupiter Wolfganga Amadea Mozarta. Filharmoniky bude řídit dirigent, houslista a pedagog Jan Talich.

Jan Talich dostal do vínku nejen slavné jméno, ale i všestranný hudební talent, hraje na housle z dílny J. Gagliana a A. Stradivariho. V roce 1992 založil Talichovu komorní filharmonii, jíž je uměleckým vedoucím. Od roku 1997 je primáriem Talichova kvarteta, patřícího mezi přední světová tělesa v tomto oboru. Diskografie Jana Talicha sólisty i komorního hráče je opravdu bohatá a mnohé nahrávky získaly prestižní ocenění. V posledních letech se stále více věnuje dirigentské činnosti nejen s TKO, ale i s mnoha českými i zahraničními orchestry. Od sezóny 2008/2009 je Jan Talich šéfdirigentem Jihočeské komorní filharmonie.

Plzeňskému publiku se ve čtvrtek servíruje vskutku lákavá hudební lahůdka. Soubor Čtvero ročních období patří k nejpopulárnějším dílům svého tvůrce. Tiskem vyšel v roce 1725 spolu s dalšími koncerty ve sbírce op. 8 Il cimento dell’armonia e dell’invenzione (Zápas harmonie a nápadu), kterou Vivaldi věnoval pražskému hraběti Václavu Morzinovi, v jehož službách působil jako „hudební mistr v Itálii“. Ke každému koncertu byl připojen krátký sonet neznámého autora (možná i samotného Vivaldiho) a v notách byly obsaženy odkazy na jednotlivé textové pasáže. Mozart svoji Symfonii C dur zkomponoval spolu se symfoniemi Es dur a g moll v neuvěřitelně krátké době, během několika letních měsíců roku 1788. Přízvisko „Jupiter“ podle nejvyššího z olympských bohů, symbolizující monumentalitu díla, nepochází od autora, ale zřejmě od londýnského hudebního podnikatele J. P. Salomona. Po stránce kompoziční se jedná o ukázku naprostého mistrovství autora, neboť je syntézou sonátové formy a barokní fugy, což ovšem běžnému posluchačskému uchu uniká – převažujícím dojmem je především krásná hudba. A ta bude znít v podání filharmoniků v Měšťanské besedě celý večer. Koncert začíná v 19 hodin.

Foto: Archiv Plzeňské filharmonie (Jan Talich)