Natálie Grossová v alternaci se studentkou konzervatoře Kateřinou Marií Fialovou se promění v třináctiletou holčičku a budou prožívat neskutečná dobrodružství v novém muzikálu Let snů LILI, který uvede v české premiéře Městské divadlo Brno už 24. ledna tohoto roku.

Zmíněný fantasy muzikál byl původně napsán pro zábavní park Efteling v Holandsku. Ten je dvakrát větší než Disneyland v Kalifornii a děti i dospělí v něm mohou zažít atmosféru pohádkových, mytologických, legendárních a různých fantazijních světů. Muzikálový příběh Let snů (Droomvlucht) byl vytvořen přímo na míru pro jednu z atrakcí v parku a diváci jej mohli v tajuplném domě navštívit od 9. října 2011 do 9. dubna roku 2012. Inscenace zaznamenala velký úspěch a brněnští inscenátoři usoudili, že může fungovat i samostatně mimo prostor parku.

“Lili hledá své místo na světě a s rodiči se neustále hašteří. Ti se hádají i mezi sebou a vytvářejí tak kolem sebe dost nepříjemnou atmosféru. Lili proto unikala společně se svojí babičkou do světa fantazie. Vyráběly Knihu elfů, malovaly do ní obrázky, vymýšlely příběhy. Kamarádi se jí ale vysmívají, že už je na podobné fantazírování velká. Když se tedy Lili na začátku našeho příběhu znovu ocitá u babičky, nechce už její vyprávění o Elfí říši poslouchat. Jakmile Lili usne, začnou se ovšem dít podivné věci… Z Elfí říše přilétá Aloë, elf světluška, a hledá svoji ztracenou sestřičku Amyru. Ukazuje se, že král elfů Oberon má velké starosti, neboť dosud mírumilovný trollí národ se pod vedením urputného Fůriuse snaží elfy vystrnadit z jejich území. Elfové přicházejí o svou magickou sílu, která dokáže svět harmonizovat, neboť lidé na ně přestávají věřit. Lili se tedy s babičkou vydává na cestu, na které je čeká dobrodružný pokus o záchranu Elfí říše. Během ní potkávají trolla Nemotoruse, který touží být elfem, do cesty se jim postaví i popletený Fůriusův špion Netopýrus. Začne díky Lili v Elfí říši znovu padat kouzelný prach? Podaří se Oberonovi a jeho ženě Titanii znovu nastolit klid mezi elfy a trolly? Jak je to vlastně s babiččinou minulostí? A stalo se to všechno doopravdy, nebo to byl jen sen?” táže se společně s diváky dramaturgyně Klára Latzková.

Režie Letu snů se ujímá Petr Gazdík, který z kategorie rodinných muzikálů nastudoval například superúspěšnou brněnskou inscenaci Mary Poppins nebo Zorra. Sám k novému titulu uvádí:
“Lili patři někam mezi Mary Poppins, Pána prstenů a Harryho Pottera. Přitom ale jde o zcela originální příběh. Příběh s přesnou dávkou tajemna i sentimentu, s krásnou hudbou, kterou my budeme hrát se čtyřicetičlenným orchestrem a samozřejmě naživo. Pokud divadelní Bůh dá a nám se bude dařit, myslím, že by si diváci mohli z představení odnést podobný zážitek, jako ze zmíněné Mary Poppins.”

Martin Lingnau, Jurrian van Dongen, Koen van Dijk: LET SNŮ LILI

Překlad: Petr Gazdík, Karel Škarka

Režie: Petr Gazdík
Hudební nastudování / dirigent: Dan Kalousek, František Šterbák
Choreografie: Carli Rebeca Jefferson
Scéna: David Benson
Kostýmy: Veronika Hindle
Dramaturg: Klára Latzková
Sbormistr: Karel Škarka

Osoby a obsazení:

Aloë: Dominika Mina Elischerová, Stefanie Pálová
Brem: Petr Šimčák, Tomáš Gut
Robert / Oberon: Igor Ondříček, Milan Němec
Tanja / Titanie: Jana Musilová, Alena Antalová
Babička Amyra: Dana Herzowa, Jana Gazdíková
Lili: Kateřina Marie Fialová, Natálie Grossová
Nemotorus: Jakub Uličník, Lukáš Janota
Fůrius: Lukáš Vlček, Jan Apolenář
Netopýrus: Karel Škarka, Jiří Mach
Malá Amyra: Kateřina Kolčavová, Karolína Burešová
Dále Elfové, Víly, Fauni, Trollové

Foto: Vizualizace MdB