Plzeňští filharmonici ve své řadě, v níž se spojují různé hudební žánry, vystupují tento čtvrtek v plzeňském koncertním sále Peklo se zpěvačkou Radůzou. Tento v pořadí již třetí koncert abonentní řady C letošní sezóny Plzeňské filharmonie začíná v 19 hodin. Řada C je nazvána Napříč žánry a ve svém dalším pokračování nabídne mimořádné spojení Plzeňské filharmonie pod dirigentskou taktovkou Tomáše Braunera se zpěvačkou, multiinstrumentalistkou a autorkou hudby a textů Radůzou.

Zpěvačka, šansoniérka, písničkářka, multiinstrumentalistka a hudební skladatelka Radůza (1973) patří k nejoriginálnějším osobnostem naší hudební scény. Kromě skládání vlastních písní a komponování scénické hudby se věnuje řadě jiných činností: Zahrála si ve filmu (Kráska v nesnázích), natáčí CD a DVD, založila vlastní hudební vydavatelství a pro děti napsala knížku O Mourince a Lojzíkovi. Její největší síla a působivost spočívá především v bezprostředním živém vystupování. Osobitý a originální styl Radůzy vychází částečně z chansonu, největší díl inspirace čerpá z folklóru různých zemí i městských odrhovaček, které v jejím syrovém podání nabízejí nečekané hudební i textařské obraty. Řadí se k silné generaci alternativní scény devadesátých let, která sklízí úspěchy na domácích pódiích i v zahraničí. Při vystupování na ulici ji jako výrazný talent v roce 1993 objevila zpěvačka Zuzana Navarová. Zakrátko byla Radůza představena širšímu publiku v Lucerně na koncertě Konec české kultury – ne!. V květnu téhož roku stála opět na pódiu pražské Lucerny jako předskokanka hvězdy amerického popu Suzanne Vegy. Poté začala její užší spolupráce se skupinou Nerez, která trvala téměř dvě sezóny. V roce 1996 vystupovala jako host legendární skupiny Marsyas a v únoru 1996 to pak byla spolupráce s Michalem Pavlíčkem a skupinou Abraxas na natáčení pořadu Na Kloboučku a konečně v létě 1999 vystoupila jako předskokanka Mikea Oldfielda.

V roce 2001 dokončila studia na Pražské konzervatoři a v témže roce vyšlo její debutové album Andělové z nebe. Rok 2003 přinesl Radůze ocenění v podobě tří sošek zlatých Andělů, které jí udělila Akademie populární hudby v kategoriích Zpěvačka roku, Objev roku a Folk & Country. V roce 2004 získala Radůza ocenění v anketě Český slavík jako Skokan roku. Její poslední album Marathon – příběh běžce vychází v roce 2015.

Foto: Archiv PF