Polibek pavoučí ženy u nás ještě nikdy nezazněl, byť v zahraničí patří k velmi oblíbeným titulům. To se ovšem už 30. listopadu, kdy bude mít slavný muzikál českou premiéru na scéně Komorního divadla v Plzni, změní. Zkoušky, které vede režisér a zároveň šéf souboru muzikálu DJKT Plzeň Roman Meluzín jsou již v plném proudu.

Dílo vychází z knižní předlohy, kterou napsal spisovatel Manuel Puig pod originálním názvem El Beso de la Mujer Araña. Zmíněné novele vtiskl nezapomenutelnou a sugestivní podobu nejprve filmový režisér Hector Babenco (Kiss of the Spider Woman – 1985), poté si jí všimla jedna z nejslavnějším muzikálových autorských dvojic John Kander a Fred Ebb (Cabaret, Řek Zorba, Chicago, Steel Pier…) , kteří přizvali ke spolupráci ještě libretistu Terrence McNallyho. Muzikál Polibek pavoučí ženy zabodoval již při své londýnské premiéře v roce 1992, kde ve Shaftesbury Theatre na West Endu zaznamenal téměř 400 repríz. Ještě daleko úspěšnější byl během svého prvního uvedení na Broadwayi o rok později, kde se hrál 904 krát. Získal 7 cen TONY AWARDS a 3 ceny DRAMA DESK. Následně zamířil také do “rodné” Argentiny i do dalekého Sydney. V Čechách zazní poprvé v překladu Adama Nováka, v hlavních rolích uvidíme Petra Jeništu (Molina), Jozefa Hruškociho (Valentin) a Zuzanu Kolářovou (Aurora).

Ač se tento legendární příběh odehrává téměř celý za zdmi věznice, zároveň příkře vybočuje z linie tradičních vězeňských titulů. Malá cela v jakémsi jihoamerickém vězení se stala výsostným dramatickým prostorem, v němž se odehrává vzrušující a jímavý příběh dvojice naprosto odlišných mužů. Homosexuál Molina je v cele po mnoha letech jako doma. Valentin se k němu dostává s vidinou mnohem kratší perspektivy: Odhodlaný bojovník proti zdejší diktatuře nemá velkou naději na přežití. Muži udiveně nahlížejí do svých odlišných světů: Molina s obdivnou úzkostí sleduje Valentinův sebezničující boj o život a revolucionář se zase zvolna noří do snového, romanticky únikového příběhu, který mu gay přehrává. Exkurze do cizího života oba obohatí o novou zkušenost…

PETR JENIŠTA (Molina) se narodil 20. února 1977 v Liberci. Ještě při studiu hrál v Národním divadle Františka Psotu ve hře Rok na vsi. Po dostudování konzervatoře působil postupně v Divadle F. X. Šaldy v Liberci, hradeckém Klicperově divadle, v Huse Na Provázku, HaDivadle a v Národním Divadle v Brně. Momentálně hraje na volné noze a je k vidění například jako Adolf Hitler ve hře Arnošta Goldflama Doma u Hitlerů, kterou uvádí brněnské HaDivadlo. Hrál ve filmech Nuda v Brně, Hrubeš a Mareš jsou kamarádi do deště, Kuličky či Proměny.

JOZEF HRUŠKOCI (Valentin) vystudoval nejdříve košickou konzervatoř, následně pak muzikálové herectví v ateliéru Sylvy Talpové na JAMU v Brně. Společně s dalšími spolužáky zakotvil před dvěma lety v Divadle J.K. Tyla v Plzni, kde zatím hrál v muzikálech Noc na Karlštejně, Evita, Adéla ještě nevečeřela nebo v operetě Růže z Argentiny. Momentálně zde exceluje zejména coby Chuck Cranston v muzikálu Footloose.

ZUZANA KOLÁŘOVÁ (Pavoučí žena / Aurora) je úspěšnou tanečnicí, choreografkou a muzikálovou herečkou. Vystudovala muzikál na brněnské JAMU a choreografii na pražské AMU. Hrála velké role v Plzni (Rose Marie, Pytlákova schovanka, Ferdinand, Netopýr), v Brně i Praze. Objevila se například v muzikálové Rusalce, Hair, My Fair Lady, West Side Story, Cats či ve velmi oblíbené inscenaci operety Paula Abrahama Ples v hotelu Savoy. Největší úspěch ovšem sklidila na plzeňském jevišti, kde za roli Velmy Kellyová z muzikálu Chicago získala prestižní cenu Thálie (rež. Roman Meluzín, 2007). Jako choreografka zde nedávno tanečně nastudovala muzikál Divotvorný hrnec.

John Kander, Fred Ebb, Terrence McNally: POLIBEK PAVOUČÍ ŽENY

Překlad: ADAM NOVÁK
Režie: ROMAN MELUZÍN
Dirigenti: PAVEL KANTOŘÍK / JIŘÍ PETRDLÍK
Choreografie: ALENA PEŠKOVÁ
Scéna a kostýmy: MICHAELA HOŘEJŠÍ
Dramaturgie: JIŘÍ UNTERMÜLLER

Osoby a obsazení:

Molina: PETR JENIŠTA / ALEŠ KOHOUT
Ředitel věznice: BRONISLAV KOTIŠ
Valentin: JOZEF HRUŠKOCI
Esteban: JAN KAŠTOVSKÝ
Marcos: MARTIN HUBEŇÁK
Pavoučí žena / Aurora: ZUZANA KOLÁŘOVÁ
Molinova matka: VENUŠE DVOŘÁKOVÁ
Marta: JITKA CAFOURKOVÁ
a další

Premiéra 30. listopadu 2013 na scéně Komorního divadla v Plzni

Ilustrační foto: Loga muzikálu Kiss of the Spider Woman