Zdeněk Barták, Eliška Ochmanová, Lucie Pragerová

Zdeněk Barták, Eliška Ochmanová, Lucie Pragerová

Minulou sobotu 13. srpna 2016 se na nádvoří jednoho z nejpůvabnějších českých zámků v Hluboké nad Vltavou vrátil muzikál. Uskutečnil se tady velký Koncert muzikálových písní Zdeňka Bartáka, hudebního skladatele, jehož dílům Jedna noc na Karlštejně, Romeo a Julie či Casanova právě na Hluboké aplaudovaly řadu let tisíce diváků. A protože letošní Divadelní léto patří činohře Charleyova teta, vzbudil zmíněný koncert obrovský zájem. Vstupenky byly vyprodány během několika dní a Divadlo Pikl přidalo ještě jeden červencový termín.

Muzikálu tentokrát přálo i počasí, takže se na nádvoří zámku vtěsnaly čtyři stovky diváků, beznadějně obsazeny byly i všechny přístavky. Po orchestrální předehře k muzikálu Romeo a Julie a krátkém úvodu principála Zdeňka Pikla čekalo na Zdeňka Bartáka malé překvapení – bylo promítnuto blahopřání k jeho nedávným šedesátinám, které pořídil s největšími osobnostmi pop music jeho syn Daniel Barták. Oslavenci na něm originálně zpěvem přejí například Karel Gott, Michal David, Hana Zagorová, Josef Vojtek, Helena Vondráčková, Marian Vojtko a celá řada dalších, pro něž jubilant napsal množství známých písniček. Video si můžete prohlédnout ZDE.

Po tomto úvodu, který zakončil Lukáš Randák procítěnou interpretací písně Sen kovbojů z TV seriálu Zdivočelá země, už večer patřil muzikálu. Koncert byl rozdělen do několika bloků, v nichž posluchači vyslechli neznámější písně z muzikálů Baron Prášil, Děti ráje, Sněhová královna, Jedna noc na Karlštejně a po přestávce pak z Romea a Julie a Casanovy. Zatímco tři prvně jmenované tituly se hrají v Praze a Brně, Romeo a Julie i Casanova zazněly v české premiéře poprvé právě na Hluboké.

Všichni účinkující podali pěkné pěvecké výkony a potlesk na otevřené scéně po každém hudebním čísle si právem zasloužili. Mnoha rolemi prošel během večera zcela suverénně Lukáš Randák, krásnou barvou hlasu pak okouzlila Zuzana Benešová, která kdysi poprvé excelovala právě jako Julie na Hluboké. Energické písně bývají doménou Elišky Ochmanové, a bylo tomu tak i tentokrát, když zazářila krom několika duetů nejvíc právě v Americe z Casanovy. Zatímco výborný Jan Kopečný potvrdil, že je předurčen především k postavám romantických hrdinů, Iva Hošpesová se ujala neodolatelným způsobem komických a subretních rolí. Hutný baryton operního pěvce (ale také úspěšného muzikálového herce, např. Řek Zorba) Dalibora Tolaše byl opět nepřeslechnutelný v různých úlohách z muzikálů Casanova a Romeo a Julie. Pěveckou hvězdou večera se podle mého názoru stala Michaela Nosková, která zcela přesvědčivě vystřídala během koncertu celou plejádu pěveckých poloh. Byla stejně excelentní jako zlá rádkyně ze Sněhové královny, půvabná coby roztoužená královna Eliška i rozverná v ne zrovna lehké árii NON PIN ANDRAI z Mozartovy Figarovy svatby, kterou do Casanovy coby hudební vtip Zdeněk Barták vložil. Daniel Barták se pak prezentoval nejen jako obratný muzikant a hudební aranžér, ale také jako zdatný moderátor a velmi dobrý zpěvák.

Závěrečné „bravo“ i standing ovation patřily nejen interpretům, ale také přítomnému Zdeňkovi Bartákovi. Jeho krásné a melodické písně totiž vůbec nestárnou a pořád se líbí zástupcům všech generací. Nejen Nonstop a Nenapovídej se nadlouho usídlí ve vašich hlavách a broukáte si je i po týdnu. Celý koncert, který navštívila i řada celebrit (např. Šárka Grossová s dcerami, fotograf Jakub Ludvík, dirigent František Drs, režisér Roman Meluzín a mnoho dalších) se velmi vydařil a tak nezbývá než doufat, že příští léto v nastudování Divadla Pikl opět zazní některý z muzikálů Zdeňka Bartáka. K Hluboké a letním prázdninám už neodmyslitelně patří!

Lukáš Randák, Zuzana Benešová

Lukáš Randák, Zuzana Benešová

Muzikálový koncert

Muzikálový koncert

Muzikálový koncert

Muzikálový koncert

Jan Kopečný

Jan Kopečný

Divadlo Pikl

Divadlo Pikl

Zdeněk Barták, Natálka Grossová

Zdeněk Barták, Natálka Grossová

Michaela Nosková

Michaela Nosková

Foto: Vítězslav Sladký