Madame de Pompadour v Daegu

Madame de Pompadour v Daegu

Český a slovenský muzikál v Asii frčí!

Obrovský úspěch sklidil původní slovenský muzikál Madame de Pompadour na letošním ročníku mezinárodního muzikálového festivalu v jihokorejském Daegu. Inscenace Nové scény z Bratislavy  získala hned tři ceny – cenu poroty za nejlepší inscenaci festivalu, Sisa Sklovská jako madame de Pompadour cenu za nejlepší ženský herecký výkon a Ján Mistrík cenu za nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší postavě. Nová scéna tak navázala na svůj úspěch před dvěma lety, kdy z tohoto festivalu přivezla dvě ceny za muzikál Mata Hari.

„Sme hrdí na to, že sme v obrovskej konkurencii domácich a zahraničných súborov takto skvele obstáli a že náš príbeh o madame de Pompadour zarezonoval nielen u poroty ale aj u divákov, ktorí ho odmenili búrlivým potleskom a standing ovation“ vyjádřila svoje pocity hned po převzetí cen generálna riaditeľka DNS Ingrid Fašiangová.

Nadšení neskrývala ani slovenská hvězda Sisa Sklovská: „Moje pocity teraz, po slávnostnom ceremoniáli, kde som predniesla ďakovnú reč v kórejčine, sú neopísateľné. Reakcia divákov neuveriteľná, som nesmierne šťastná a dojatá, že som v desaťročnej histórii tohto svetového festivalu zatiaľ ako jediná získala dva krát cenu za najlepší ženský herecký výkon.“ Původní slovenský muzikál Madame de Pompadour měl premiéru v DNS 12. února 2016, autorem libreta a režisérem inscenace je Martin Kákoš, hudbu složil Ľubomír Horňák a texty písní napsal Marián Brezáni.

Jižní Korea se dlouhodobě snaží zaujmout pozici třetího světového muzikálového centra po newyorské Broadwayi a londýnském West Endu. V rámci tohoto úsilí je ve čtvrtém největším jihokorejském městě Daegu každoročně pořádán zmíněný festival DIMF – Deagu International Musical Festival, jediný svého druhu nejen v Koreji, ale v celé Asii. Také na přelomu letošního června a července se během třítýdenní soutěžní přehlídky štědře finančně podporované z městského i státního rozpočtu, a také soukromých zdrojů, divákům představila řada převážně nových, původních muzikálových titulů. Tentokrát se jednalo o jubilejní 10. ročník DIMF.

Český a slovenský muzikál má v daleké Koreji skvělý zvuk. O propagaci naší muzikálové tvorby se zde ve velké míře zasloužil hudební skladatel Zdeněk Barták, který několik svých děl napsal přímo pro jihokorejské publikum (např. Romeo a Julie, The Tempest, A Christmas Carol) a jeden dokonce na téma místní báje – King of the winds. Před třemi lety také dovezl na festival v Daegu muzikál Casanova z produkce Divadla Pikl. V Soulu diváci nadšeně tleskali i Draculovi Karla Svobody nebo Hamletovi Janka Ledeckého. Loni pak „české tažení do Asie“ vyvrcholilo vítězstvím a ziskem hlavní ceny „Grand Prize“ NDM Ostrava s muzikálem Fantom Londýna autorského týmu Radim Smetana – Pavel Bár – Michael Prostějovský – Lumír Olšovský.

muzikál Madame de Pompadour

muzikál Madame de Pompadour

 

Foto: Nová scéna Bratislava