V únoru se po dvou odkladech vrátí do Prahy fenomenální muzikál Bídníci (Les Misérables), který nejenže patří k vůbec nejúspěšnějším světovým muzikálům, ale také u nás odstartoval v roce 1992 novodobou muzikálovou historii. Premiéra nového nastudování se odehraje v GoJa Music Hall v produkci Dr. Františka Janečka.

Obsazení jednotlivých rolí bude odtajněno v nejbližších dnech. Už nyní byl ovšem odhalen český tvůrčí tým:

Český překlad ZDENĚK BOROVEC

Hudební nastudování  PAVEL KANTOŘÍK
Druhý dirigent MARTIN PESCHÍK
Korepetitor KRISTINA BRACHTLOVÁ
Výtvarník scény akad.Arch. DANIEL DVOŘÁK
Výtvarník kostýmů ZITA MIKLOŠOVÁ
Choreografie PAVLA HARANGOVÁ

Režie  MARTIN NOVOTNÝ
Producent DR. FRANTIŠEK JANEČEK

Hudební nastudování tedy bude mít na starosti dirigent Pavel Kantořík, který stál v uplynulých třiceti letech za uvedením obrovského množství operetních a muzikálových titulů v plzeňském Divadle J.K. Tyla, kde se o dirigentskou taktovku dělil povětšinou s Petrem Brochem, Jiřím Petrdlíkem, Kryštofem Markem nebo Daliborem Bártou. Neméně zvučné je i jméno druhého dirigenta Martina Peschíka, jenž se věnuje opeře, operetě, muzikálu i koncertní činnosti. Oba již v GoJe dirigovali a měli by být zárukou skutečně kvalitního hudebního nastudování.

Režie se ujme Martin Novotný, který v minulosti režíroval např. Havlovu Audienci, Hubačova Krále Krysu, Remarqueovu Noc v Lisabonu, Thomasovo „Stalo se v Chamomix“, Magnierovu komedii Oscar!, Andrejevovo drama Ten, který dostává políčky, muzikály Popelka, Faust, Markéta, služka a já, Sněhová královna, „The Musical Highlights“ pro turné HDK po Japonsku či operetní férii pro několik tisíc diváků pod širým nebem Noc v pražských Benátkách, ale i Koncert muzikálových hvězd, „Koncert pro 4000“ a další projekty, produkoval českou nahrávku Hello, Dolly! s Jitkou Molavcovou.  Trochu pikantně měl režírovat a spoluprodukovat Bídníky už před pěti lety v Severočeském divadle v Ústí nad Labem. Tato inscenace však byla, zřejmě navždy, odložena.

Bídníci vznikli původně ve francouzské verzi, na níž se textově podílel ještě J.M.Natel a muzikál netrval ani polovinu současné tříhodinové délky. Premiéra této originální verze se uskutečnila v Paříži v roce 1980, dále se hrála ještě v Alžíru, neboť režisérem inscenace byl Robert Hossein, Francouz, jehož kořeny sahají až na Kavkaz a do Persie. Přelomovým okamžikem se pro Les Misérables stalo až zaujetí producenta Camerona Mackintoshe, který nemohl dlouho najít schopného libretistu, aby dílo rozšířil a převedl do angličtiny. Odmítla celá řada textařů zvučných jmen – od Lernera přes Harnicka až po básníka Fetona. Šťastná se nakonec ukázala volba v podobě Herberta Kretzmera. Nová verze Bídníků měla premiéru 8.10. 1985 v londýnském Barbicanu.  Muzikál se v Londýně stal nejdéle v kuse uváděným na světě. V roce 1987 se odehrála premiéra na Broadwayi, kde muzikál získal tři ceny Tony, za nejlepší muzikál, hudbu a libreto. Na svém kontě má přes 50 prestižních cen a viděly jej desítky milionů diváků po celém světě.


Jak se často tvrdí, Bídníci odstartovali polistopadový muzikálový boom u nás. Do Prahy je přivezl Adam Novák a uvedl je jako první privátní muzikálovou produkci v pronajatém Divadle na Vinohradech během letních prázdnin 1992. Z tohoto nastudování vyšla velmi kvalitní studiová nahrávka na MC a CD. Ač se jedná pouze o výběr, poskytuje celkem dobrý pohled na dílo, protože obsahuje 23 písní o celkové stopáži 76 minut. Následovala dvě uvedení v Praze (GoJa Music Hall) a také velmi povedená inscenace Městského divadla Brno, ze které vyšlo také kompletní dvouCD.

Momentálně lze Bídníky vidět nejblíže v Bratislavě, ve slovenské verzi pod názvem Bedári – Les Misérables.