Známí muzikáloví zpěváci v Pohádkách pro starší a pokročilé Ivana Blažka a Oldřicha Popka

CD - Pohádky pro starší a pokročilé
CD – Pohádky pro starší a pokročilé

Víla, Bílá paní, Hrátky s čertem, Balada pro princeznu, Rusalka, Kráska a zvíře… Poetické názvy písní na CD Pohádky pro starší a pokročilé autorské dvojice textaře Ivana Blažka a skladatele Oldřicha Popka jsou sice pohádkové, ale pohádky s dobrými konci nečekejte. Že název nelže už může napovědět název písně Král krys, Půlnoční rokenrol či Hodina duchů. A líbivou filmovou hudbu také neuslyšíte.

Texty na známá témata jsou originální, syrové i poetické, vždy však s nečekanou a ryze současnou pointou, v níž se odráží nejen mezilidské vztahy, ale i podivná atmosféra dnešní společnosti. Jsou spojeny s hudbou, jejích charakter lze definovat jako symbiózu rocku, folku a blues. A snad poněkud překvapivě si ji lze velmi snadno představit i v provedení symfonického orchestru (například písně Víla, Král krys, Kráska a zvíře či Tři mušketýři).

Interpreti pohádkových písní

CD je zajímavé i z pohledu interpretačního. Nahrávky byly pořízeny v poměrně velkém časovém rozpětí. Vznikly v letech 2017–2022 v několika studiích. A na provedení skladeb se podílela řada známých a renomovaných zpěváků spjatých úzce i s muzikálovou scénou. Sami zpěváci přinesli svým přístupem vklad do netradičních textů a originální hudby. Jejich prostý výčet je sám o sobě působivý. Písně nazpívaly zpěvačky dobře známé z řady sólových rolí významných muzikálových produkcí a spjaté též s Divadlem Semafor Tereza Hálová (např. muzikály Excalibur, Láska je láska, Elixír Života či Romeo a Julie; členka kapel např. Laura a její tygři, Šum svistu) a Barbora Šampalíková (např. muzikály Ať žijí duchové, Bonnie and Clyde, Mamma Mia!); zkušená muzikálová zpěvačka, herečka a textařka Iva Marešová (představitelka řady klíčových muzikálových rolí např. v Freddie the King of Queen, Antoinetta – Královna Francie či Lucrezia Borgia a držitelka hudební ceny Tais©Award 2009 v kategorii Band of the Year); zpěvačky skupiny La Familia Salsa Band Elinor Maršíková Kulíšková a Michaela Franceová; hudebníci Tomáš Průša (mj. zakladatel kapely Rock Folk People, sám autor řady skladeb) a Petr Polák (zpěvák pražské thrash-folkové skupiny Vintage Wine mísící v sobě rock s melodikou irské a skotské hudby; zahrál si s kapelou i po boku kapel Uriah Heep nebo irských Wolfetones). A k nim přistupují i muzikáloví zpěváci Martin Růža a Jiří Fryč. A dobrou volbou bylo zapojení Plzeňského dětského sboru (sbormistryně Bedřiška Koželuhová) do některých skladeb, které tak získaly nový originální charakter. 

Plzeňský dětský sbor, ilustrační foto
Plzeňský dětský sbor, ilustrační foto

Texty písní na CD

Texty Ivana Blažka jsou syrové i poetické; naléhavé i přemýšlivé.  „Mám v očích stíny. Stíny a splíny. Mám v očích stíny pradávných tváří. Mám v očích hvězdy. Hvězdy a věř mi, mám v očích hvězdy, neplním přání,“ zpívá jeho Víla. Mimořádně působivý je Král krys: „Oči zavřený, vlasy slepený, strach nás připravil…Jak budeš pískat, my zas skákat budem, jen chvíli zahraj nám a jdem za tebou, tak veď nás dál…“ Prokomponovaná hudba Oldřicha Popka je sugestivní stejně jako Blažkovy texty. Autoři neváhají u některých skladeb použít i ruchy a hlasy přírody – v Ukolébavce pro slečnu Lucy slyšíme bouřku a déšť, v Hodině duchů nazpívané Barborou Šampalíkovou podezřelé noční zvuky i cikády podobně jako v na CD navazujícím Půlnočním rokenrolu profesionálně nazpívaném Plzeňským dětským sborem. Popkova melodika není obyčejně a jednoduše chytlavá, je stylově různorodá v souladu s texty a podobně jako ony nejde z hlavy. A když se v písni Král krys se k sólovému zpěvu Barbory Šampalíkové v refrénu přidává výborný Plzeňský dětský sbor a celek získává na působivosti, cítíte, jak se podvědomě přidáváte. A přetáčíte CD zpět, protože to chcete slyšet znovu.

Podmanivé a působivé hlasy

Tereza Hálová otevírá svým podmanivým barevným hlasem CD křehkou písní Víla a vrací se v písni Hrátky s čertem, v níž postřehneme mezi řádky i špetku středověku. Překvapivě rozverně a hravě zní Rusalka nazpívaná Elinor Maršíkovou Kulíškovou a Michaelou Francovou. Tomáš Průša zdařile interpretuje obsahově odlišné písně Bílá paní, Šípková Růženka a Ukolébavka pro slečnu Lucy.

Muzikálový zpěvák Martin Růža nazpíval společně s Ivou Marešovou působivý duet Kráska a zvíře z muzikálu Oldřicha Popka a Ivana Blažka Kráska a zvířata. Rockovou Baladu pro princeznu interpretuje Petr Polák, spíše deklamačně pojal Červenou Karkulku). Komorní začátek závěrečných Tří mušketýrů v podání Tomáše Průši, Oldřicha Popka a Jiřího Fryče graduje v komplexní hudební proud a i jeho refrén patří k místům, k nimž se chcete přidat a zpívat s sebou.

Autorská dvojice Pohádek pro starší a pokročilé

Autorská dvojice Ivan Blažek a Oldřich Popek spolupracuje dlouhodobě. Na svém kontě mají kromě řady písní i dva muzikály – Kráska a zvířata a Sorry, blaničtí rytíři. S písní Na kopečku v prachu cesty z ´Blanických rytířů´ se v roce 2017 probojoval Oldřich Popek do semifinále prestižní celosvětové soutěže The UK SongwritingContest.