Muzikál Liduschka (Baarová), foto DJKT Plzeň

V pondělí 13. ledna od 20:20 uvede Česká televize divadelní nahrávku českého původního muzikálu Liduschka (Baarová) v provedení DJKT Plzeň.

Stává se zcela výjimečně, že Česká televize natočí a uvede ve své produkci původní český muzikál. Tak mimořádné dílo, jakým Liduschka je, si ovšem televizní obrazovku zaslouží. Režisér televizního záznamu  J. Brichcín se svým týmem pořídil nahrávku během derniéry a za účasti diváků 10. dubna loňského roku na plzeňské Nové scéně. Nový titul vznikl přímo pro muzikálový soubor DJKT a je dílem autorů Aleše Březiny – hudba, Karla Steigerwalda – libreto a Jiřího Ornesta – texty písní spolu s autorem libreta. Jeho cílem není zhudebněný dějepis, ale zcela jiný pohled na známou látku, vztah herečky Lídy Baarové a říšského ministra Josepha Goebbelse. Nový muzikál je tak spíše varietní groteskou, jíž diváky provází dva hudební klauni. Autoři nás svým specifickým pohledem plným ironie, sarkasmu a provokativnosti nechávají v rychlém revuálním sledu nahlédnout do filmových ateliérů, nočního baru, nacistických kuloárů či poválečné soudní síně. Navštívíme i Jana Wericha ve Velharticích. A co na to Adolf Hitler? Lída Baarová byla milovaná, zavrhovaná, obdivovaná, provokativní, kontroverzní….

Světová premiéra Liduschky v režii Romana Meluzína se odehrála v Novém divadle v Plzni 26. listopadu 2016.  V hlavních rolích se televizní diváci mohou těšit na excelentní výkony Ažbety Bartošové (Lída Baarová), Petra Jeništy (Goebbels), Aleše Kohouta (Hitler), Kateřiny Sedlákové (Magda), Veroniky Veselé, Romana Říčaře, Jozefa Hruškociho a řady dalších. Kritikou oceňovaný muzikál , který mimochodem získal i cenu odborné kritiky našeho magazínu musical-opereta, tak mohou spatřit i ti, kteří jej nestihli na jevišti vidět. Nebo si jej naopak rádi znovu připomenou.

Muzikál Liduschka (Baarová), foto DJKT Plzeň

 

Divadelní obsazení:

Aleš Březina, Karel Steigerwald, Jiří Ornest: LIDUSCHKA (BAAROVÁ)

Režie: Roman Meluzín

Dirigent: Jiří Petrdlík, Dalibor Bárta

Choreografie: Lukáš Daňha Vilt

Step: Kateřina Marešová

Scéna: Daniel Dvořák

Kostýmy: Ivana Brádková

 

Osoby a obsazení:

Baarová: Alžbeta Bartošová

Goebbels: Petr Jeništa

Fröhlich – herec: Daniel Bambas, Petr Vondráček

Battista: Jozef Hruškoci

Pergolesi: Roman Říčař

Černý princ: Petr Šudoma

Werich: Radek Štědronský Shejbal

Hitler: Aleš Kohout

Vávra – režisér, MGM – filmový agent z USA, Fellini – režisér: Ondřej Černý

Lamprecht – režisér: Roman Krebs

Zvukař: Martin Šefl

Kameraman: Jan Kaleja

Matka Baarové: Stanislava Fořtová Topinková

Magda Goebbelsová: Kateřina Sedláková

Leni Riefenstahlová, Zpěvačka, Soudkyně: Veronika Veselá

Fröhlichova matka: Venuše Zaoralová Dvořáková

Sestra Lídy Baarové: Simona Lebedová

Eva Braunová: Kristýna Bečvářová

a company

Foto: DJKT Plzeň