Mimořádný koncert Plzeňské filharmonie tento čtvrtek 14. května od 19 hodin v Pekle patří čerstvým držitelům hudebních cen Plzeňský Orfeus, které za mimořádné úspěchy v oblasti klasické hudby udílí Plzeňanům a studentům plzeňských hudebních škol již od roku 2005 Nadace 700 let města Plzně. Držitelé cen se pak představují veřejnosti na koncertě s Plzeňskou filharmonií. Letošními laureáty, kteří mají možnost vystoupit na slavnostním koncertu za doprovodu Plzeňské filharmonie, se stali: Martin Cába – kytara (Konzervatoř Plzeň), Jakub Smola – violoncello (ZUŠ Terezie Brzkové), Jan Rösner – skladba (Konzervatoř Plzeň),cenu Plzeňský Orfeus junior 2014 získal Jan Dolejš – klavír, keyboard (ZUŠ Bedřicha Smetany).

Filharmonici hrají pod taktovkou Tomáše Braunera, na programu zazní ukázky z dětského pořadu filharmoniků Jsem Moojok Ojaak neboli pojídač medvědů, dále díla J. S. Bacha, F. Chopina, A. Dvořáka, A. Vivaldiho a I. Albenize. V druhé půli se představí svými díly ocenění mladí komponisté – Jan Rösner a Tomáš Karpíšek.

Laureáty Orfeů vybírala jako vždy odborná komise a následně správní rada nadace.
„Uplynulý rok byl pro mladé plzeňské hudebníky mimořádně úspěšný a tak i nominace byly velmi kvalitní. Ze škol postoupilo nakonec do užšího výběru šest kandidátů. Tři zástupci Konzervatoře v Plzni a tři žáci plzeňských ZUŠ. Především druhé číslo je velmi potěšující, protože naznačuje zvyšující se kvalitu studentů základních uměleckých škol, kteří jsou schopni obstát v konkurenci svých vrstevníků připravujících se na uměleckou dráhu na konzervatoři,“ říká ředitel nadace Miloslav Raboch. Poprvé za dobu udělování hudební ceny získal Plzeňského Orfea student základní umělecké školy, violoncellista Jakub Smola ze ZUŠ Terezie Brzkové. Barvy konzervatoře hájila za rok 2014 i kytaristka Alžběta Kohoutová a vynikající výsledky umožnily nominaci dalších studentů ze Základní umělecké školy B. Smetany v Plzni – kontrabasisty Štěpána Váni a houslisty Milana Marťáka.

„Rozšířením ceny o juniorskou kategorii se snažíme podchytit a motivovat nejmladší generaci plzeňských hudebních nadějí a jsme rádi, že se nám i toto daří,“ podotýká Miloslav Raboch. Plzeňský Orfeus pomáhá hudebníkům v jejich kariéře, podporuje i klasickou hudbu a přispívá k její popularizaci mezi veřejností. Tím, že nadace podporuje nadané Plzeňany, podporuje také aktivity, které směřují k propagaci celého města. Mnozí z držitelů ceny jsou dnes již světově proslulými umělci. Mezi laureáty jsou například operní pěvci Aleš Briscein, Adam Plachetka, houslista Marek Pavelec, klavírista Jan Šimandl, akordeonistka Jarmila Vlachová, akordeonista a skladatel Pavel Samiec a řada dalších. Není tedy vyloučeno, že návštěvníci čtvrtečního koncertu uslyší budoucí hvězdy českého hudebního nebe.