Další muzikál z pera německého hudebního skladatele Dennise Martina bude mít světovou premiéru už v sobotu 16. května 2015 na Hudební scéně brněnského Městského divadla. Na stejném jevišti nedávno slavilo velký úspěch předchozí dílo tohoto mladého hudebníka, velkolepý historický muzikál Papežka. Tentokrát Dennis Martin nabídne divákům svůj Ostrov pokladů, zkomponovaný podle slavného románu Roberta Louise Stevensona. Divákům nabídne zromantizovaný svět pirátů, nekonečných mořských scenérií, nedobytných lodí, pustých ostrovů a zakopaných pokladů. Autor hudby a velké části libreta i písňových textů Martin společně s libretistou Christophem Jilo úzce spolupracují s brněnským realizačním týmem, účastní se i některých dílčích zkoušek, a tak vzniká na zkušebnách MdB nejnovější verze slavného příběhu, která divákům vedle nesmrtelných pirátských historek nabídne také vhled do života samotného autora.

“Muzikál umně propojuje reálné životní situace s právě vznikajícím příběhem smyšleného pirátského dobrodružství a diváci se tak mohou těšit na dvě prolínající se časové roviny: V té první, v polovině 19. století, se Louis setkává se svou osudovou láskou Fanny, která právě přijíždí do Francie se synem Lloydem, aby se věnovala malbě, a Louis zde inspirován Lloydovou dětskou fantazií konečně nachází téma pro svůj román. V té druhé, o sto let dříve, se začíná odehrávat známý románový příběh, na jehož počátku stojí obávaný kapitán Flint se svou loupeživou posádkou plnou hrdlořezů. Malý Lloyd se v této linii stává hlavním hrdinou dobrodružné výpravy za Ostrovem pokladů, Jimem Hawkinsem, k němuž se shodou okolností dostane cenná Flintova mapa. Fanny je zde samozřejmě strachující se matkou paní Hawkinsovou a Louis pečujícím a moudrým doktorem Livseym. Ale i další postavy skutečného života zde nacházejí svá románová alter ega. Tak se přísný otec Thomas promění v kapitána Smolleta, trošku snobský starosta Edinburghu je baronem Trelawneym. Kdo je oním tajuplným, jednonohým lodním kuchařem Johnem Silverem se nechme překvapit,” vysvětluje trochu tajuplně dramaturgyně Klára Latzková.

Jak už bylo zmíněno, světovou premiéru si nový muzikál odbyde v Brně, aby se v létě přesunul do německé Fuldy. V Německu už také vyšlo promo CD, na kterém posluchači naleznou osm písní z Ostrova pokladů v podání německých zpěváků:

Prolog: 15 Mann auf des Totenmannskiste
Wach endlich auf mein Sohn
Es lebe die Boheme
Irgendwo am Ende der Welt
Haben wir noch den Mut zu träumen?
Bristol City
Ich bin das Kommando
HeiHoo

Dennis Martin, Christoph Jilo, Wolfgang Adenberg: OSTROV POKLADŮ

Překlad: Mikuláš Bryan
Režie: Stanislav Slovák
Hudební nastudování, dirigent: Dan Kalousek, Jakub Žídek
Choreografie: Michal Matěj
Scéna: Jaroslav Milfajt
Kostýmy: Andrea Kučerová
Dramaturg: Klára Latzková
Sbormistr: Jana Suchomelová

Osoby a obsazení:

Louis Stevenson, Dr. Livesey, Ben Gunn: Aleš Slanina, Lukáš Janota
Lloyd Osbourne, Jim Hawkins: Lubomír Hrdlička, Tomáš Dalecký
Fanny Osbourneová, Paní Hawkinsová: Lucie Bergerová, Hana Holišová, Ivana Vaňková
Thomas Stevenson, Kapitán Smollet: Ladislav Kolář, Martin Havelka
Margaret Stevensonová: Jana Musilová, Lenka Janíková
John Silver, Sam Osbourne: Jozef Hruškoci, Jakub Zedníček, Petr Štěpán
Billy Bones: Dušan Vitázek, Jiří Mach
Slepý Pew: Ondřej Studénka, Kristian Pekar
Soudce Trelawney, Starosta Edinburghu: Lukáš Vlček, Robert Jícha
Israel Hands: Tomáš Slezák, Tomáš Sagher
Flint: Josef Jurásek, Zdeněk Junák
a další

Premiéra 16. května 2015 na Hudební scéně MDB

Foto: Jef a Tino Kratochvilové a Soundofmusic.de