Antonín Dvořák, Wolfgang Amadeus Mozart, Dmitrij Šostakovič, Johann Strauss ale i Ennio Morricone a Leonard Bernstein – to jsou autoři, jejichž díla si zvolila Plzeňská filharmonie k uvítání nového roku 2016. Pod taktovkou šéfdirigenta filharmoniků Tomáše Braunera zazní Novoroční galakoncert 1. ledna od 17 hodin v Měšťanské besedě.

Jako sólisté se představí mladí umělci, které plzeňské publikum zná již z předchozích koncertů. Sopranistka Christina Johnston, která přednese obě árie Královni noci z Mozartovy Kouzelné flétny, a houslista Marek Pavelec, v jehož podání zazní Dvořákova Romance pro housle a orchestr f moll a Mazurek pro housle a orchest e moll. Z Díla A. Dvořáka zazní ještě dva Slovanské tance, tanec č. 7 a č. 8. Ve druhé půli koncertu se publikum může těšit na výlet do jiných žánrů. Zahájí jej Waltz č. 2 z Jazzové suity č. 2 D. Šostakoviče v úpravě Tomáše Illeho. Následovat bude slavná melodie Ennia Morriconeho z filmu Tenkrát na Západě, kterou upravil rovněž Tomáš Ille. Celý následující blok pak bude patřit Leonardu Bernsteinovi a jeho West Side Story. Ve výběru z tohoto muzikálu zazní v podobě suity části Mambo – Cha, Cha, Maria, I Feel Pretty a Amerika. Novoroční koncert uzavře valčík Johanna Strausse Na krásném modrém Dunaji.
Těšit se tedy mohou posluchači na krásné melodie i mladé umělce.

Christina Johnston (1987) paří k zajímavým pěveckým talentům současnosti a naše publikum si jistě vzpomene na její skvělý výkon v nedávno uvedené Rybově Stabat Mater. Christina studovala v letech 2006 – 2010 na Guildhall School of Music and Drama v Londýně. Již v té době účinkovala v různých divadelních a koncertních představeních (mj. v Mascagniho opeře Sedlák kavalír v Barbican Hall v Londýně, ve Verdiho Requiem v Barbican Theatre a jako Cunegonde v Bernsteinově opeře Candide v Guildhall Theatre v Londýně). Spolupracovala s řadou dirigentů a účastnila se mistrovských kursů pod vedením Enrika Dovika, Kiri Te Kanawy, Emmy Kirkby a Yvonne Kenny. Zúčastnila se rovněž několika mezinárodních soutěží včetně Mozartovy soutěže a Pěvecké soutěže Antonína Dvořáka v Karlových Varech, v srpnu 2012 obsadila třetí místo v Mozartově soutěži v Praze. V roce 2010 se Christina přestěhovala do Prahy, kde studovala u prof. Jiřího Kotouče, korepetitorky Jeleny Noskové a dirigenta Richarda Heina. Vystoupila v několika projektech českého skladatele filmové hudby Roberta Jíši, mj. v Hlasech světla. V roce 2014 měl dále premiéru film Století Miroslava Zikmunda, v jehož soundtracku také zazněl Christinin hlas, či film Aldabra, premiérovaný v ČR v listopadu 2015. V prosinci 2011 hostovala v Tatarském státním akademickém divadle opery a baletu v Kazani, kde zpívala Olympii v Hoffmannových povídkách, jako Pamina v Kouzelné flétně se zúčastnila turné po Německu. Ve Státní opeře v Praze debutovala v roce 2012 jako Královna noci v Kouzelné flétně a dále zde vytvořila roli Adély (ve Straussově Netopýru), ve Stavovském divadle ztvárnila v roce 2014 i 2015 roli Zerliny v Donu Giovannim. Spolupracuje se sborem Boni Pueri a s orchestrem Virtuosi di Praga pod vedením Oldřicha Vlčka.
Christina Johnston v těchto dnech právě dokončila ve Smečkách s Filharmoniky města Prahy natáčení svého debutového CD, které vyjde v roce 2016.

Marek Pavelec (1989) je český houslista, patřící k nejvýraznějším talentům své generace. Po studiích na plzeňské konzervatoři (prof. J. Holotová) a vídeňské hudební univerzitě (prof. J. Pospíchal) se stal žákem legendárního ruského pedagoga Zakhara Brona ve švýcarském Curychu, hudebně se rozvíjel také v rámci mistrovských kurzů Julie Fischer a Idy Haendel. Marek Pavelec je laureátem mezinárodní houslové soutěže „Vaclav Huml“ (Záhřeb, 2013), vítězem mezinárodní houslové soutěže „Camillo Sivori“ (Cosenza, 2013), vítězem celostátní soutěže českých konzervatoří (Teplice, 2008) a držitelem prestižních cen švýcarských nadačních fondů „Rahn Kulturfonds“ a „Sankt Petersburger Stiftung“. V roce 2010 navštívil letní Akademii Václava Hudečka v Luhačovicích, kde obdržel cenu pro nejlepšího účastníka, v letech 2010 – 2011 pak s Hudečkem vystupoval na společných koncertech. Kromě nahrávek pro Český Rozhlas přijal Marek mimo jiné pozvání do Madridu k natočení hudebního pořadu „Jóvenes Solistas“ pro televizní stanici Mezzo TV. Koncertní činnosti se Marek Pavelec věnuje v Čechách i v zahraničí (Německo, Rakousko, Švýcarsko, Chorvatsko, Francie, Švédsko, Itálie, Španělsko, Spojené Arabské Emiráty, Japonsko), vystupuje na recitálech i za doprovodu četných orchestrů (Plzeňská filharmonie, Filharmonie Bohuslava Martinů Zlín, Komorní Filharmonie Bratislava, Karlovarský symfonický orchestr, Orchester der Hochschule für Musik und Tanz Köln, komorní orchestr Barocco sempre giovane, Symfonický orchestr plzeňské konzervatoře, mezinárodní orchestr „Concert des Cités Uniés“, Chorvatský rozhlasový a televizní orchestr).

Celým pořadem bude publikum provázet moderátor Vladimír Štovíček. Novoroční koncert se těší tradičně velkému zájmu posluchačů. A bylo by škoda si sváteční hudební odpoledne s krásnou hudbou nechat na Nový rok ujít.


Foto: Archiv Plzeňské filharmonie