Ilustrační foto: Plzeňská filharmonie

Široká veřejnost má jedinečnou příležitost přivítat nový rok 2019 s krásnou hudbou – se slavnými operetními melodiemi J. Offenbacha a J. Strausse, ale i s dalšími známými hudebními díly světových skladatelů. A to díky Novoročnímu gala Plzeňské filharmonie, které je připraveno na odpoledne 1. ledna 2019 v Měšťanské besedě v Plzni. Filharmonici budou hrát pod taktovkou svého šéfdirigenta Ronalda Zollmana a představí se na něm jako sólisté koncertní mistři filharmonie Michal Sedláček a David Niederle. Tento koncert není součástí žádné z abonentních řad Plzeňské filharmonie.

„Novoroční koncert Plzeňské filharmonie se stal již velkou tradicí, a to zejména proto, že zaznívá skutečně 1. ledna v odpoledních hodinách. Zájem posluchačů je velký, což nás moc těší. Vyjmuli jsme jej z abonentních řad jednak proto, aby se na něj daly zakoupit vstupenky a dále proto, že dramaturgii proměňujeme a nechceme jej začleňovat do konkrétního žánru. Také jsme ho chtěli zpřístupnit i lidem, kteří na koncert zajdou třeba jen jednou za rok. Našim abonentům ale poskytujeme významnou slevu,“ vysvětluje ředitelka Plzeňské filharmonie Lenka Kavalová.

A je se vskutku nač těšit. Koncert otevře slavná předehra G. Rossiniho k opeře Straka zlodějka, následuje výběr z Dětských her G. Bizeta, Elegie pro violoncello Gabriela Faurého, sólistou bude koncertní mistr violoncell David Niederle. Dále zazní suita z Louskáčka P. I. Čajkovského, Tanec ohně z Čarodějné lásky Manuela de Falla, Prélude z Bizetovy Carmen a první polovinu uzavře Kankán z Offenbachova Orfea v podsvětí. A druhá polovina už bude patřit rodině Straussů. Uvede ji Císařský valčík J. Strausse a následovat už budou výlučně díla J. Strausse mladšího. Polka Unter Donner und Blitz a fantazie na témata z jeho operety Netopýr, jejímž autorem je Tomáš Ille a v níž jako sólista vystoupí koncertní mistr filharmoniků Michal Sedláček. Dále publikum uslyší Straussovo Perpetum mobile a na závěr valčík Na krásném modrém Dunaji.

Novoroční gala začíná v Měšťanské besedě v 17 hodin. A zcela nepochybně vstoupíte díky němu do nového roku dobře naladěni.