Zajímavý koncert by si milovníci hudby neměli nechat ujít ve čtvrtek v Plzni. Plzeňská filharmonie v měšťanské besedě pod taktovkou hostující šéfdirigenta Philharmonie Baden-Baden Pavla Baleffa. Pestrý a dramaturgicky velmi zajímavý program přináší díla významného francouzského skladatele přelomu 19. a 20. století Gabriela Faurého, českého komponisty Jiřího Pauera a Felixe Mendelssohna-Bartholdyho. Jako sólista vystoupí mladý fagotista Jan Hudeček. V první půli koncertu se posluchači mohou těšit na Fourého Masky a bergamasky, poté následuje Pauerův Koncert pro fagot a orchestr. Druhá polovina koncertu patří již Mendelssohnovi-Bartholdymu a jeho Symfonii č. 1 c moll.

Mladý český fagotista Jan Hudeček (narozen 1990 v Českých Budějovicích) pochází z muzikantského prostředí. Koncem dubna 2005, tedy ve svých patnácti letech, dosáhl velkého úspěchu na mezinárodní soutěži 15. Concorso Internazionale per Giovani Musicisti „Citta di Barletta“ v Itálii, kde se stal absolutním vítězem všech kategorií v soutěži dechových nástrojů (věk do 30 let). V roce 2008 získal 1. cenu a titul laureáta ve 42. ročníku národní rozhlasové soutěže Concertino Praga. Je rovněž laureátem stejného ročníku mezinárodní rozhlasové soutěže, na základě jejíhož výsledku následně nahrál pro Český rozhlas fagotový koncert Jana Nepomuka Hummela. V květnu roku 2014 získal 1. cenu a titul laureáta v mezinárodní interpretační soutěži Pražského jara ze 111 účastníků z celého světa. V této souvislosti obdržel rovněž cenu Českého hudebního fondu za nejlepší provedení skladby soudobého českého autora. Koncertoval v Rakousku, Německu, Švýcarsku, Polsku, Itálii, Francii, Turecku, Španělsku, Japonsku a USA. V červnu roku 2015 dostudoval na Hudební fakultě Akademie múzických umění v Praze ve třídě prof. Františka Hermana a prof. Jiřího Seidla, získal magisterský titul a dále se věnuje především sólové koncertní činnosti. Rád propaguje hudbu 20. století, zejména českých autorů. Od konce roku 2011 působí jako sólofagotista orchestru Národního divadla v Praze a v září roku 2015 úspěšně vykonal konkurz na místo pedagoga hlavního oboru na Hudební fakultě Akademie múzických umění v Praze.

Pavel Baleff je od začátku roku 2007 šéfdirigentem Philharmonie Baden-Baden, a tím i jednoho z nejtradičnějších orchestrů v Německu. Angažmá ho coby operního a koncertního dirigenta zavedla mimo jiné do drážďanské Semperoper, do lipského Gewandhausu, do hamburské Staatsoper, do curyšského Opernhausu, do Bolšoj teatr v Moskvě, National Oper v Montpellier, do rozhlasových symfonických orchestrů WDR a Bayerischer Rundfunk a do dalších symfonických orchestrů jen po Německu. Dirigoval představení, televizní záznamy a nahrávky CD spolu s věhlasnými sólisty z celého světa jako je Anne Sophie Mutter, Anna Netrebko, Krasimira Stojanova, Diana Damrau, Edita Gruberova a Vesselina Kasarova, Ramon Vargas, Thomas Hampson , Piotr Beczala a Luca Pisaroni. Po premiérovém nastudování Wagnerova Prstene Nibelungova pod jeho vedením v Bulharsku, v Národní opeře v Sofii, byl zvolen bulharským dirigentem roku.
V roce 2016 bude dirigovat mimo jiné Donizettův L’elisir d’amore v prestižní Wiener Staatsoper

Zmíněný koncert je součástí abonentní řady A a začíná v obvyklých 19 hodin.


Foto: Archiv Plzeňské filharmonie