Dnes proběhlo za zvýšeného zájmu médií výroční zasedání umělecké rady Divadla J.K. Tyla v Plzni. Předpokládalo se totiž, že z něho vzejde jméno nástupce Jana Buriana, který od srpna odchází po téměř dvaceti letech z Plzně do čela Národního divadla v Praze. Umělecká rada dnes odpoledne doporučila, aby se dočasným ředitelem DJKT stal Ilja Racek, a to zhruba na jeden rok, než bude otevřena nová budova městského divadla a zároveň vzejde vítěz z řádně vypsaného výběrového řízení. Stanovisko umělecké rady divadla je pro Radu města Plzně doporučující a podle slov tiskové mluvčí DJKT Evy Ichové jsou ve hře ještě další dvě jména. Podle všech indicíí ovšem městští úředníci budou doporučení umělců respektovat.

Mgr. Ilja Racek, PhD. se narodil v roce 1950 a v 70. letech minulého století vystudoval nejdříve televizní publicistiku na Fakultě sociálních věd a publicistiky UK a následně režii na DAMU. Nejprve pracoval pro ČST Ostrava, v roce 1983 se stal šéfem České scény Těšínského divadla. V 90. letech působil jako redaktor i režisér, dvě sezony vedl Janáčkovu filharmonii či Divadlo Petra Bezruče. V letech 1991 – 98 byl ředitelem čtyřsouborového Státního divadla Ostrava (nyní Národní divadlo moravskoslezské), odkud odešel na post náměstka ministra kultury ČR. V současné době působí jako ředitel Televizního studia České televize Ostrava. Jak zdůraznil Jan Burian, umělecká rada doporučila, aby na jeho místo pro sezonu 2013/14 přišla osobnost s bohatou divadelní praxí a zkušenostmi v řízení, která zvládne zkušební provoz nové budovy a přestěhování z Komorního divadla.
“Hned v prvním zářiovém týdnu roku 2014 se uskuteční v nové budově čtyři premiéry, což bude mimořádně náročné a člověk bez náležité praxe z vícesouborového divadla nemůže toto hektické období zvládnout,” vysvětluje Jan Burian doporučení UR.

Změna ve vedení čeká také soubor činohry, kde do Divadla na Vinohradech odcházejícího Juraje Deáka vystřídá Natália Deáková (s předchozím šéfem není v příbuzenském poměru, pozn. red.). Zároveň bude v činohře vedle Marie Caltové působit další dramaturgyně, kterou se od nové sezony stává Klára Špičková z NDM Ostrava a na místo stálého režiséra nastoupí David Šiktanc.

Divadlo J.K.Tyla vyprodukovalo v roce celkem 628 představení při průměrné návštěvnosti 85,48%. Tržby ze vstupného činily bezmála 26 milionů korun, město Plzeň přispělo na provoz nejvýznamnější kulturní instituce částkou 146,5 mil. Kč, po šesti milionech pak přidaly Plzeňský kraj a Ministerstvo kultury ČR.
Podíl jednotlivých souborů DJKT na hospodářském výsledku se přitom diametrálně odlišuje. Nejúspěšněji si ekonomicky vede muzikálový soubor vedený Romanem Meluzínem, který při počtu 165 představení vyprodukoval tržbu 9.569.770 Kč a dosáhl průměrné návštěvnosti přes 362 diváky na jedno představení. Na opačném konci žebříčku stojí plzeňská opera, jež za svých 135 představení odvedla do “kasy” jen 4.520.241 Kč a na její produkce přišlo průměrně 218 lidí. Celkem 52 různých titulů na domácích scénách navštívilo 176.392 diváků, zájezdová představení pak zhlédlo 10.022 lidí. V roce 2012 zrealizovalo plzeňské divadlo nebývalých 19 premiér, z toho dvě klubová představení, jedno ve foyer Velkého divadla a jednu operu v rámci celosvětového projektu Armel Opera Competition and Festival. Kromě zmíněné přehlídky je DJKT zároveň spolupořadatelem prestižních mezinárodních festivalů Divadlo či Jazz bez hranic.

Foto: Pavel Křivánek