Jan Ježek, operetní, muzikálový herec i operní zpěvák, se momentálně stále častěji uplatňuje v operních inscenacích Divadla J.K. Tyla v Plzni. Populární Jean Valjean, Leopold Mozart, Fred Graham, Bolo a Wlastek z Polské krve, Edwin i Feri Bacsi z Čardášové princezny, Eisenstein z Netopýra nebo Danilo z Veselé vdovy v plzeňské opeře vystupuje momentálně nejen jako Monostatos v Kouzelné flétně a 2.žid v Salome, ale nejnověji také coby císař Altoum v Pucciniho Turandot, která měla premiéru 12. června. Jan Ježek poprvé v této roli vystoupil během druhé reprízy v pátek 18. června. V příští sezoně jej pak čeká populární role učitele Bendy v Jakobínovi Antonína Dvořáka.
Turandot je vrcholným dílem Giocoma Pucciniho. Pro svou poslední operu hledal námět velmi dlouho. Požadoval, aby příběh byl dramatický a poetický zároveň, aby dýchal značnou dávkou exotiky, fantazie a poezie. Nakonec sáhl po Schillerově dramatizaci pohádky Carla Gozziho o kruté čínské princezně Turandot. Puccini trávil dlouhé hodiny v archivech a muzeích, kde se inspiroval starou čínskou kulturou i nevšední hudbou. Než stačil operu zcela dokončit, podlehl zhoubnému nádoru. Finální duet Turandot a Kalafa však byl již hotov, takže dílo dokončil v skladatelových intencích Franco Alfano. Premiéra se uskutečnila v milánské La Scale půl druhého roku po Pucciniho smrti. Z celého díla je nejpopulárnější árie Kalafa Nessun Dorma, která zní často nejen z divadelních a koncertních jevišť, ale často se o ní pokouší díky jejímu efektu i účastníci různých pěveckých soutěží.
Příběh vypráví o kruté princezně Turandot, která potencionálním nápadníkům pokládá hádanky. Zatím žádný z nich neuspěl. Jenže každého neúspěšného ženicha čeká popraviště! Za první rok vlády Turandot padlo šest, v druhém roce osm a ve třetím už třináct hlav. Přesto se hlásí další pošetilec, kterého doprovází jakýsi žebrák (jak se později ukáže, dřívější tatarský král a Kalafův otec) s otrokyní Liu. Ač mu jeho záměr rozmlouvá nejen trojice ministrů, ale i sám císař Altoum, rozhoduje se Kalaf zkoušku podstoupit a porobit Turandot. Ta je šokována, když neznámý princ rozluští všechny tři hádanky – první slovo značí naději, druhé krev a třetí Turandot. Princezna se zoufale brání provdat, vlastně ani po žádném muži netouží. Kalaf nabízí, že pokud do rána Turandot uhodne jeho jméno, vzdá se vítězství i manželství a nechá se dobrovolně popravit.
Turandot nechává mučit starého žebráka i Liu, které viděla v blízkosti svého tajemného nápadníka, aby zjistila jeho jméno. Oddaná Liu nechce Kalafa zradit a proto dobrovolně volí smrt a probodne se dýkou. Ze žalu Kalaf strhne kruté Turandot závoj a aby ji pohanil, na veřejnosti ji políbí. Přitom jí zašeptá své jméno. Mezi oběma probleskne vášeň. Turandot před císařem prohlašuje, že princovým jménem je „láska“. V jeho jménu končí krutost a začíná vláda lásky v Číně.
Giacomo Puccini: TURANDOT
Dirigent: Jiří Štrunc
Režie: Václav Málek
Sbormistr: Zdeněk Vimr
Výprava: Josef Jelínek
Choreografie: Richard Ševčík
Dramaturgie: Zbyněk Brabec
Osoby a obsazení:
Turandot: Gabriela Jelínková, Magda Málková, Ivana Šaková
Císař Altoum, její otec: Jan Ježek, Miroslav Kopp
Timur, sesazený tatarský král: David Szendiuch, Jevhen Šokalo
Kalaf, jeho syn: Jan Adamec, Igor Ján, WeiLong Tao
Liu, mladá otrokyně: Lucie Hájová, Ivana Veberová
Ping, ministr: Jiří Hájek, Martin Matoušek
Pang, ministr: Tomáš Kořínek, Richard Samek
Pong, ministr: Josef Moravec, Ondřej Socha
Mandarín: Tomáš Jindra, Dalibor Tolaš
Perský princ: Josef Jordán, Plamen Prokopiev
Foto: Marta Kolafová (snímky z inscenace opery Turandot v DJKT Plzeň)
Další informace o inscenacích DJKT Plzeň a kontakt na prodejce vstupenek naleznete zde:
DJKT Plzeň
Předprodej vstupenek DJKT Plzeň