Miluše Kupcová, Milada Paseková, František Dvořák – v Plzni je zná téměř každý, lidé je zdraví v divadle i na ulicích. Ikony slavné éry plzeňské operety. Dnes představí v lektorské úvodu společně s režisérem Zbyňkem Brabcem operetu Pařížský život.

Slavnostní premiéra nové inscenace Pařížský život slavného zakladatele operety Jacquese Offenbacha se uskuteční v plzeňském Velkém divadle už dnes, 4. března 2017 od 19 hodin. Čestnými hosty premiéry jsou emeritní členové operety DJKT v Plzni Miluše Kupcová, Milada Paseková a František Dvořák, kteří v minulé inscenaci této operety z roku 1981 vytvořili role Pauliny, Gabriely a Gardefeua. Premiéroví návštěvníci se s nimi mohou setkat během dramaturgického úvodu před premiérou ve foyer divadla v 18.30 hod.

Nová inscenace by měla lahodit nejen uchu, ale i oku milovníků klasické operety. A to i díky scéně Jana Kříže (mimochodem oblíbeného muzikálového herce, který včera ztvárnil v Praze titulní postavu boxera Rockyho v české premiéře amerického muzikálu) a kostýmům Josefa Jelínka. Ten čerpal inspiraci z půvabné módy začátku dvacátého století. Samotný děj operety, jež měla premiéru v Paříži roku 1866, není nikterak komplikovaný, ale o to více komediálních momentů skýtá. Do Paříže přijedou jako turisté švédský baron se svou manželkou a oba si chtějí, ovšem každý po svém, užít známého velkoměsta. Ujmou se jich dva mladíci, kteří jim připraví zábavu dle jejich přání za spolupráce pařížských řemeslníků a služebnictva. „Věřím, že diváci se budou bavit,“ říká Zbyněk Brabec a dodává, že nejen libreto, ale hlavně energická Offenbachova hudba hýří vtipem a lehkostí, i když pro interprety je příprava dosti náročná. „Offenbachovy operety jsou velice těžké po hudební i herecké stránce. Říká se, že Offenbach je takový operetní Mozart.“

V operetě Pařížský život je dvacet sólových rolí, což jistě není málo. Jak přiznává režisér, obsadit operetu kvalitními interprety není snadné: „Opereta se hraje méně než opera, a ne každý to umí. V Plzni je již několik let klasická opereta provozována operním souborem.“ S operetou má bohaté zkušenosti například sólistka opery DJKT Radka Sehnoutková, která se kvůli roli rukavičkářky učí dokonce jódlovat! „Je to takový gejzír,“ charakterizuje operetu sopranistka a dodává, že diváci by se měli především zasmát: „Pěvecké party jsou náročnější, v živých tempech, většinou není kde se nadechnout. Vyžadují lehkost, kyslíkovou bombu, hravost, srozumitelnost textu a přitom by divák měl mít pocit, že nás to nic nestojí.“

Dále se diváci mohou těšit například na Janu Foff Tetourovou, Pavla Klečku, Ivanu Klimentovou, Janu Pioreckou, Lenku Pavlovič, Barboru Poláškovou, Michala Bragagnola, Dalibora Tolaše a mnoho dalších známých interpretů.

Adéla Skočilová, Jan Ježek

Milada Paseková, František Dvořák, Rudolf Kutílek (DJKT 1981)