Muzikál Zahrada divů, foto: DJKT Plzeň

Do konce roku čekají muzikálový soubor DJKT Plzeň hned tři derniéry – již v sobotu 17. listopadu spadla poslední opona za muzikálovou revue Kdyby 1000 klarinetů autorské dvojice Suchý – Šlitr. Poslední reprízy čekají rodinný muzikál Zahrada divů od Stanislava Moši a Zdenka Merty a těsně před koncem roku skončí dva a půl roku trvající pouť i původní česky muzikál Liduschka o herečce Lídě Baarové.  Přestože je o zmíněné tituly stále zájem, musí uvolnit místo novým inscenacím.

Veselý pohádkový muzikál Zahrada divů měl v DJKT Plzeň premiéru 30. září 2017. Základní linkou příběhu je odvěký boj dobra se zlem, reprezentovaný zápasem říše bílých bytostí se zlými skřety, kteří svým vpádem ohrožují poslední kouzelnou zahradu. S pomocí sympatického průvodce Gumpána a mocné královny Ahinsy se ji pokusí zachránit chlapec Snažík a dívka Chvilka, doprovázení chytrým psem Bafsteinem. Zda i tentokrát zvítězí dobro nad zlem se můžete přijít podívat ještě 24. listopadu a 18. prosince.

Liduschka Karla Steigerwalda, Aleše Březiny a Jiřího Ornesta v režii Romana Meluzína patří k nejoriginálnějším autorským počinům posledního desetiletí. Muzikál o osudech slavné české herečky Lídy Baarové, která se zapletla s nacistickým zločincem Goebbelsem, nahlíží na hrůznou dobu s neobvyklou ironií a nadhledem. Dílo bylo ověnčeno řadou cen – umístilo se v každoroční anketě Divadelních novin Inscenace roku, Aleš Březina byl za hudbu nominovaný na Cenu divadelní kritiky, Alžbeta Bartošová se za roli Baarové umístila v širších nominacích na Cenu Thálie 2016, Aleš Březina, Roman Meluzín, Karel Steigerwald a Jiří Ornest byli za předlohu a režijní zpracování inscenace nominováni na Cenu Divadelních novin a především Liduschka získala Cenu odborné kritiky jako mimořádná inscenace roku 2016, kterou udílí náš magazín musical-opereta.cz  Poslední repríza se odehraje 28. prosince.

Muzikál Liduschka (Baarová), foto: DJKT Plzeň

Už 17. listopadu se diváci i herci rozloučili s revuí Kdyby 1000 klarinetů. „Inscenace Kdyby 1000 klarinetů je minulostí. Ani jsem nečekal, že mi z toho bude až tak moc smutno, že mám na krajíčku ještě teď. Klarinety byla první z mých posledních inscenací v DJKT. V tom obrovském množství expresivních, stylizovaných postav, psychicky labilních dětí, starců, excentrických gangsterů, učitelů, psů, koček a Hitlerů, které se tak trochu staly v tomto divadle mým oborem, byl Kornet po dlouhé době obyčejný kluk. Kluk, který mi byl ze všech postav nejpodobnější. Snílek, co chce změnit svět k lepšímu. Klarinety byl muzikál, kde stačilo „jen bejt“. Ano, ve společnosti „velkých broadwayských“ muzikálů, jež má DJKT na programu, se možná jednalo o ne tak lukrativní záležitost, mnohými možná i opovrhovanou, avšak pro mě byly Klarinety srdcovou záležitostí a bude se mi po nich opravdu moc stýskat,“ vyznává se herec a zároveň také muzikálový autor Aleš Kohout.

Muzikál Kdyby 1000 klarinetů, foto: DJKT Plzeň