Richard Pachman, Eva Hrušková, Jan Přeučil, foto: Archiv Richarda Pachmana

Náš dlouholetý spolupracovník Richard Pachman, skladatel, hudebník, spisovatel i výtvarník, má sebou nadmíru náročný a úspěšný podzim. Pokřtil zároveň dvě alba- zbrusu nové CD vánočních písní a audioknihu Nastydlá strašidla. Její autorkou je Petra Vychytilová a hudbu napsal právě Richard Pachman. Knihu namluvili Jan Přeučil s Evou Hruškovou a písničky nazpívaly děti z Kühnova dětského sboru pod vedením sbormistryně Elišky Hrubé Toperczerové. Všichni zmínění tvůrci nahrávku ve vinohradské kavárně Faux Pas. Akce se jako kmotři zúčastnili režisér Zdeněk Troška, zpěvačka Dita Hořínková a její synové, herci Filip a Viktor Antoniovi.

Richarda Pachmana, který zároveň vyráží na velké vánoční turné, jsme požádali o krátký rozhovor.

Vánoční alba jednotlivých zpěváků už patří k Vánocům stejně, jako stromeček a dárky. Ty nejenže jsi letos vydal nové, ale povedlo se Ti zároveň vydat a pokřtít pohádkové cd s názvem Nastydlá strašidla. Jak vzniklo a s kým jsi na něm spolupracoval?

Ano, 20. listopadu 2018 se mi udál velmi zajímavý den, poprvé jsem držel v ruce své dva nosiče, na kterých  je celkem 59 mých nahrávek. Z nich je 41 krátkých dětských písniček součástí audioverze poetické pohádkové knihy Petry Vychytilové Nastydlá strašidla. Na ní jsou v hlavních rolích Jan Přeučil a Eva Hrušková a já jsem zde jako autor hudby. Zpívám také na nahrávce spolu s Evou Hruškovou, Petrou Vychytilovou, Kačenkou Jechovou, Honzíkem Vychytilem a s dívkami z Kühnova dětského sboru pod vedením Elišky Hrubé Toperczerové. To, jak děti i dospělé provedeme spolu s holčičkou Anetkou všemi měsíci roku, jak je naučíme komunikovat s vílami, skřítky, vodníky i nastydlými strašidly, nechť posluchači posoudí sami! Nad nahrávkou jsem měl spolu s Pavlem Neumannem i režijní dohled a byla to neskutečně krásná, ale i velmi náročná několikaměsíční práce. No, a těch dalších 18 písní je na našem novém Vánočním albu. Na našem, protože jsme ho natočili spolu s mou dlouholetou kolegyní, muzikálovou herečkou a zpěvačkou Ditou Hořínkovou.

Na letošním Vánočním albu máš samé nové písně, nebo jsi zařadil i své oblíbené starší hity?

Když si koupíš nové album svého oblíbeného zahraničního interpreta, obsahuje obvykle 12 nebo 13 písní. Tolik je rovněž novinek na našem Vánočním albu. Z vnitřní potřeby, ale i proto, že písně jsou součástí našeho letošního vánočního turné, jsme natočili nové verze jedné písně z Pašijí (Modlete se), z projektu Missa (Ave Maria), spojením 3 duchovních motivů mých starších písní vznikl Anděl a nechybí ani první studiová verze doposud „live“ nahrávky Čas vánoční. Vše ostatní jsou novinky a jsem zvědavý, jak budou posluchači reagovat na spojení vánoční nálady se zvukem sundrumu, na který hraji ve čtyřech skladbách.

Jako obvykle vyrážíš v adventním čase na šňůru vánočních koncertů. Letos se svojí pěveckou kolegyní, muzikálovou herečku Ditou Hořínkovou. Kde všude se letos zastavíte?

Tak nejen letos, my jedeme s Ditou naše osmnácté společné turné! To letošní se uskuteční na patnácti místech České republiky, a to mezi 24. listopadem a 20. prosincem. Mezi zastávkami nebude chybět Praha, Slaný, Zruč nad Sázavou, Uhříněves, Louny, Jičín, Kutná Hora, Klášterec nad Ohří, Týnec nad Sázavou, Ústí nad Orlicí, Olomouc, Prostějov, Říčany, České Budějovice i Pohádková kavárna v Selibově. V Uhříněvsi s námi zazpívá Dětský pěvecký sbor Jiskřička a v Praze bude hostem Komorní sbor Mistra Jakoubka ze Stříbra. Výtěžek z koncertů je věnován Dětskému domovu ve Strančicích.

Vrcholem zřejmě bude nejen tradiční vystoupení v Chrámu sv. Mikuláše na Staroměstském náměstí, v Praze, ale také koncert s Jihočeskou filharmonií v Českých Budějovicích. V čem bude zpívání se symfonickým orchestrem pro Tebe výjimečné?

Opravdu budeme letos poprvé vystupovat v Českých Budějovicích v sále Jihočeské filharmonie! Ale nebudeme vystupovat s ní, na scéně jsme sami dva s Ditou a spoustou hudebních nástrojů. Nicméně naše spolupráce s filharmonií je velmi aktuální téma. Již dvakrát jsme prezentovali v Olomouci mé symfonické dílo Pašije spolu s Moravskou filharmonií, Akademickým sborem Žerotín, Libuší Švormovou, Ditou Hořínkovou, Martinou Kociánovou a Andrejem Benešem. Díky entusiasmu, laskavosti a neskutečné energii jednoho významného českého producenta je nyní přede mnou velmi reálná šance na provedení Pašijí v roce 2019 v Praze!

A nakonec trochu osobnější otázka: Co pro Tebe znamenají Vánoce?

Vydechnutí po adventním turné, zklidnění, Olomouc, rodina, dětské oči, modlitba, kostel…

Děkuji za rozhovor a ať se Ti i nadále daří!

Nastydlá strašidla, křest, foto: Archiv Richarda Pachmana

 

Richard Pachman a Dita Hořínková: Vánoční koncerty 2018

24.11. v 17:00 hod., Zruč nad Sázavou – Hotel Zruč

26.11. v 19:00 hod., Slaný – Husův dům, Vepřkova 1087

29.11. v 19:00 hod., Selibov u Písku – Pohádková kovárna, komorní verze

2.12. v 16:00 hod., Uhříněves – kostel Všech svatých, host: Dětský pěvecký sbor Jiskřička

3.12. v 18:00 hod., Louny – Čajovna, komorní verze

4.12. v 18:00 hod., Jičín – Knihovna Václava Čtvrtka, komorní verze

6.12. v 17:00 hod., Kutná Hora – Městská knihovna, Husova 145, komorní verze

8.12. v 17:00 hod.,Klášterec nad Ohří – Zámek, komorní verze

9.12. v 17:00 hod.,Týnec nad Sázavou – Hrad, komorní verze

11.12. v 19:00 hod., Praha – Chrám sv. Mikuláše, Staroměstské náměstí, host: Komorní sbor Mistra Jakoubka ze Stříbra

13.12. v 18:00 hod., Ústí nad Orlicí – ZUŠ J. Kociána, Smetanova 1400

14.12. v 19:00 hod., Olomouc – Husův sbor (u Zimního stadionu)

15.12. v 17:00 hod., Prostějov – Husův sbor, Demelova 1

18.12. v 19:00 hod., Říčany – Kulturní centrum Labuť

20.12. v 18:00 hod., České Budějovice – Jihočeská filharmonie, Kněžská 411/6

Dita Hořínková, Richard Pachman