Foto: MHF Český Krumlov

Plácido Domingo zahájí Mezinárodní hudební festival v Českém Krumlově. S A. Kučerovou a Š. Pučálkovou operou, operetami a španělskými zarzuelami.

Dnes, v sobotu 4. září začíná jubilejní 30. ročník Mezinárodního hudebního festivalu v Českém Krumlově. Koná se v posunutém termínu – vzhledem ke koronavirové krizi musel být posunut z obvyklého července na září. Ve dnech od 4. do 18. září a nabídne 11 koncertů v pěti různých prostředích Českého Krumlova.

Jubilejní ročník zahájí operní galakoncert v Pivovarské zahradě s legendou operního nebe – Plácidem Domingem. Jeho hosty jsou slovenská sopranistka Adriana Kučerová a česká mezzosopranistka. „Účinkování Plácida Dominga je pro nás velkou ctí, maestro se k nám na naše podium vrací po deseti letech – oslavil s námi 20.výročí a nyní s námi oslaví 30 let,“ uvedla umělecká ředitelka festivalu Gabriela Boháčová. minulost připomíná i publikace o zrodu a vývoji festivalu, kterou vydal festival za finanční podpory svých partnerů a představí ji na začátku festivalu. Jejím kmotrem bude sám Plácido Domingo. Největší historické momenty navíc přiblíží i patnáctiminutový dokument.

„Jsem velice rád, že se vracím do Prahy a mohu se podílet na tom, že slavíme 30 let českokrumlovského festivalu. Moc rád vzpomínám na své vystoupení v Krumlově v roce 2011 a na město samotné, na nádherný zámek, zahrady, toto město je skutečný poklad v rámci Evropy,“ uvedl Plácido Domingo. Program koncertu zahrnuje jak známé operní melodie z děl G. Verdiho, G. Rossiniho či U. Giordana, tak operety a takřka celá druhá polovina je věnována Domingovým milovaným zarzuelám. Z operetní literatury je v programu je zařazeno dílo Franze Lehára – Veselá vdova a Země úsměvů, Franze von Suppého připomene předehra k jeho operetě Básník a sedlák. Dirigentské taktovky se v Krumlově chopí americký dirigent Eugene Kohn, pěvce za jeho řízení doprovodí Český národní symfonický orchestr.

Letošní českokrumlovská dramaturgie zahrnuje i koncerty k významným výročím W. A. Mozarta – s mozartovským programem přijede basbarytonista Adam Plachetka a Dvořákovým dílem bude festival ukončen – závěrečným koncertem Severočeské filharmonie Teplice s dirigentem Petrem Vronským a oceňovanou španělskou houslistkou Leticií Moreno. Návštěvníci se mohou těšit i na komorní koncerty v podání Heroldova či Škampova kvarteta. Jedním z poslání festivalu je dávat příležitost mladým umělcům. Proto budou mít letos na festivalu svůj koncert finalisté mezinárodní televizní show Virtuosos V4+ nebo talentovaný klavírista Jan Čmejla.