Kiss me, Kate – VČD Pardubice

Východočeské divadlo na první jarní víkend 25. a 26. března přichystalo premiéry slavného amerického komediálního muzikálu Kiss me, Kate, který s pardubickým souborem nazkoušela umělecká šéfka Divadla Na Fidlovačce, režisérka Kateřina Dušková.

Autoři libreta Samuel a Bella Spewackovi se inspirovali Shakespearovou komedií Zkrocení zlé ženy, kterou odehrávají jako divadlo na divadle. Hru rozdělili na dvě příběhové linie, z nichž jednu tvoří osobní svár hereckého páru Freda Grahama a Lilli Vanessi, a druhou, v níž se odehrává samotné představení Zkrocení zlé ženy, v němž Fred a Lilli účinkují v hlavních úlohách Petruccia a Kateřiny. Fred a Lilly jsou vynikající umělci, oba spolu však již delší dobu jako manželé nežijí, a schyluje se k rozvodu. Záchranu vidí jejích společný přítel Cole Porter ve společném muzikálu s názvem – Líbej mě, Káťo. Fred jako ředitel divadla přebírá roli Petruchia a Lilly nabízí Cole roli Kate. Něžnou Biancu má ztvárnit temperamentní tanečnice a zpěvačka, která čile koketuje s Fredem – Loys, ale zároveň miluje nespolehlivého Billa Calhouna, který tančí a zpívá Lucretia. Ani Fred ani Lilly si nedokážou přiznat, že se mají stále rádi, a že veškeré naschvály, které si během zkoušek a posléze na premiérovém představení dělají vedou k tomu, aby se rozhodli přece jen to spolu znovu zkusit a zůstat spolu…

Zmíněné příběhové linie stylově odlišuje skvělá hudba Colea Portera, jednoho z nejproslulejších broadwayských hudebních skladatelů. Ve svém zřejmě nejznámějším muzikálu Kiss me, Kate uplatňuje to nejlepší z amerického hudebního dědictví – silnou melodiku a důraz na rytmus. Ne nadarmo jeho písně nazpívala věhlasná jazzová zpěvačka Ella Fitzgeraldová, nebo zřejmě největší bílý swingový zpěvák Frank Sinatra (I´ve Got You Under My Skin). Ovšem to, že Porterova hudba je dodnes živá, dokládá i skutečnost, že některé Porterovy písně přezpívali o generaci či dvě mladší zpěváci. Například Bono z irské kapely U2, nebo Jamie Cullum – oba v případě písně Night and Day.

Kiss me, Kate – VČD Pardubice

V hlavních rolích budou v Pardubicích „partneřit“ Petra Janečková a Milan Němec. Herecké obsazení a bohatou taneční company na jevišti doprovodí neméně početný živý orchestr.

„Divadlo je kouzelný, šílený, pekelný, božský svět, z něhož diváci smí vidět jen část. Miluju dívat se na herce v zákulisí mezi šálami, jak se připravují na výstup. Každý z herců to má trochu jinak, ale ta vteřina před tím, než vstoupí na jeviště, to usebrání, u některých pak vtipy až do poslední chvíle, to je úžasná síla, krásná energie a já si vždy říkám: Kdyby tohle mohli diváci vidět, účastnit se toho rituálu, pocítit tu energii. No a právě Kiss me, Kate je do divadelního zákulisí alespoň na chvíli pustí,“ slibuje režisérka Kateřina Dušková.

Kostýmy do pardubické verze jedinečného muzikálu, který je tzv. divadlem na divadle, navrhla Kristina Matre Křížová, scéna je z dílny Pavla Kocycha, choreografická čísla připravila šéfka baletu libereckého Divadla F. X. Šaldy Alena Pešková, hudební nastudování měl na starosti Radek Škeřík. Hrát a zpívat se bude v překladu Jiřího Joska.

Kiss me, Kate – VČD Pardubice

Foto Roman Černý, VČD Pardubice